gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

03.06.2010 S Honzou Rothem do Kolína na Ostrov sobotní muziky (Karel Fred Vodňanský)    PDF Tisk Email
Rozhovory

Jan Roth je dlouhodobě nejenom hudbymilovný muzikant, ale i divákůmilovný pořadatel. A tak se s ním vedle hudebního snažení, především ve skupině Wyrton, setkáváme v roli producenta pravidelných koncertů a zejména potom festivalu Kolínský ostrov. Zvláště o nadcházejícím festivalu, který začíná tuto sobotu 5. června od 15 hodin, jsme se sešli na kus virtuální řeči:

My3.avi na jednom z předchozích ročníků festivalu
My3.avi na jednom z předchozích ročníků festivalu
foto: Kateřina Vodňanská


Celý dobíhající "školní" rok probíhaly v Kolíně pod tvou producentskou patronací pravidelné koncerty - tzv. Kolínské Saloony. Jak se dařily?, a jak moc líbily? Máme to pokládat jen za průběžný nekončící festival pro hudbymilovné posluchače, nebo sis zároveň dělal i předvýběr na vrchol kolínské sezóny??

Kolínský Saloon je projekt pravidelných bluegrass a country večerů, které každý měsíc pořádáme se Sdružením Ostrof v restauraci Černý kůň v Kolíně. Tyto Saloony jsou oproti multižánrovému festivalu Kolínský ostrov přeci jenom zaměřené jen na bluegrass a country. Ale do budoucna chystáme ve stejném duchu folkové večery! Název ještě hledám, ale podstata projektu bude obdobná, tzn. regionální kapela + host. A jestli se daří? Zatím musím zaklepat, že se již uplynulých 8 Saloonů vydařilo nad očekávání!

Očekávaná otázka: Co sis pro diváky festivalu Kolínský ostrov připravil na letošek dech beroucího a neočekávatelného??

Letos jsem trošičku udělal radost sobě, ale myslím, že ani návštěvníci festivalu se nebudou nudit. Moje nejoblíbenější folková zpěvačka Pavlína Jíšová se superkapelou pojmenovanou jednoduše "a přátelé", za kterou se skrývá kytarista Jakub Racek (Monogram), kontrabasista Pavel Peroutka (Reliéf) a Pavlínina dcera Adélka, bude jistě tím dechberoucím artiklem. Dále evropská bluegrassová špička Monogram, kde hrají opravdu nejlepší bluegrassoví instrumentalisté z Evropy. Zahrají i moji oblíbenci, a to skupina Jarret, kterou snad nemusím ani představovat. Jejich koncerty mají takovou šťávu, že budou také určitě brát dech. Zajímavostí je, že tato kapela u nás hrála i na prvním ročníku v roce 2000 a už tehdy se vytvořil v Kolíně fan klub, který v dalších letech, když u nás hráli, skandoval s transparenty před pódiem něco jako "Jarret na hrad" :-D . Neočekávatelným tahákem bude vystoupení mezinárodního slovenskočeského dua Beňa & Ptaszek, které naservíruje trochu country a bluesu od řeky Mississippi. Další kapely už nebudu jmenovat, ale určitě stojí za poslech a program dle mého názoru nemá slabinu. Zvučit bude Jirka Mašek z Good Day Records, tak i po této stránce by to nemělo mít chybu. Ostatně informace o všech kapelách máme přehledně zpracovány na stránkách www.kolinskyostrov.com

Loňský výroční desátý ročník festivalu probíhal sice na stejném místě, ale ve zcela novém amfiteátru. Jak jste s ním byli - diváci, hudebníci i ty sám - spokojeni? Co nás letos čeká za doprovodný program?, bude opět čajovna??

Zázemí pro muzikanty je komfortní a pro diváky je amfiteátr také pohodlnější (sezení, sociální zařízení, apod.). Já osobně jsem přes nějaké výhrady také spokojen, protože se dost věcí dá dohnat vlastními silami (např. zastřešení hlediště či profesionální zvuk). V rámci doprovodného programu čeká diváky soutěž o hodnotné ceny, tržiště, skákací hrad pro děti, prodej lampiónů štěstí. Co se týká čajovny, tak úplně klasická bude letos chybět, ale měl by být přítomen i stánek, kde se bude připravovat tzv. kvetoucí čaj.

Na festivalu tradičně vystoupí i tvá domovská kapela Wyrton. Co jste dělali celý rok? A máte pro diváky přichystané nějaké novinky??

Wyrton se připravuje na festivalovou sezónu a má toho letos před sebou víc než dost. Před dvěma týdny jsme vystupovali na Evropském bluegrassovém festivalu ve Voorthuizenu (Holandsko) a čeká nás vystoupení na mnoha dalších festivalech. Z těch větších mohu jmenovat nejstarší evropský bluegrassový festival Banjo Jamboree (Čáslav), European World of Bluegrass (Francie), Kutnohorská kocábka či Bluegrass Marathon v Borovanech u Tachova. A co jsme dělali celý rok kromě hraní? Sbírali jsme materiál na naši novou desku, kterou bychom měli točit na podzim ve studiu Good Day Records Jiřího Maška.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Říjen 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1 2 3 4
 5 6 7 8 91011
12131415161718
19222425
26272830 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

157. koncert "živě..."

Kdo: Matěj Ptaszek & Honza Stehlík
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.11. 2020 20:00

158. koncert "živě..."

Kdo: Bluegrass Nova
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.12. 2020 20:00