gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

aldi opening hours todays australia-opening-times.com www.unama-afg.org openj-gate.com opencities.ca
22.07.2016 Folkové Blatiny pro celé rodiny (Džexna)    PDF Tisk Email
Reportáže
Malofestival Folkové Blatiny, jehož 6. ročník proběhl 16. července v malé vesničce Šebáňovice nedaleko Vrchotových Janovic na Sedlčansku, jsem navštívila po dvouleté přestávce potřetí. Odlišuje se od festivalů, které znám, nejméně dvěma prioritami. Prostředí i program cílí na návštěvníky s dětmi, i pejskové sem mají vstup povolen, a je to jediná příležitost uslyšet duo Nestíháme - Jana Řepku a Petra Ovsenáka. Hrají jen jednou v roce a právě a pouze na Folkových Blatinách. Malofestival pořádají na zahradě svého domu malostatkář Matouš Horák a jeho žena Martina, veterinární lékařka.
Folkové Blatiny pro celé rodiny
Folkové Blatiny pro celé rodiny
Foto: Renata Králová
Pod ovocnými stromy trávník pro diváky, zastřešené, polenovým dřevem obložené pódium pro účinkující, houpačky a prolézačka pro malé návštěvníky, Stánek na levnou krásu s občerstvením pro všechny ... to jsou kulisy malofestivalového „amfíku“.
Horákovi, kromě hospodaření v souladu s přírodou, se starají také o zvířata, která by patrně skončila v „salámu“ nebo byla jinak utracena. Každé z nich má svůj příběh, který Matouš poutavě i s humorem návštěvníkům předkládal při předfestivalové prohlídce malostatku. Procházka po přilehlých kvetoucích pastvinách nabízela pohlednicové výhledy na kopcovitou sedlčanskou krajinu.
V 16:16 už jsme byli všichni zpět v zahradě, zvukař Daniel Járka byl připraven a hudební část festivalu mohla začít. Stalo se tradicí, že Nestíháme v šebáňovické hymně Umělců víc do Šebáňovic představují účinkující, zvukaře, pořadatele i program aktuálního ročníku. Kdo byl na programu letos, si poslechněte zde:
V hymně nějak zapomněli, že zahájí Jan Řepka. Honza přeložil a natočil písně švýcarského písničkáře Maniho Mattera. Krátké písničky o zdánlivě obyčejných věcech, jazykově a obsahově bohaté, vypointované, zábavné i k zamyšlení. Mani Matter zpíval své písně v „berndeutch“, tedy v dialektu švýcarské němčiny, a tomu bychom s jistotou nerozuměli. A tak děkujme Honzovi za výstižné překlady do češtiny. Několik z nich zahrál, např. Těm, co je dobře, Zábrany nebo Rozjímání o sendviči, titulní píseň alba, které vyjde na podzim a křest bude mít v listopadu v Praze na Hlavním nádraží. Více se jistě brzy dozvíme.
Projížďka po pastvinách
Projížďka po pastvinách
Foto: Renata Králová
Pravidelnou součástí programu malofestivalu jsou verše. Vysokou laťku nastavil již v prvním ročníku táborský básník Lumír Slabý (byl opět mezi diváky). Letos hudební program prokládal svými básněmi Jan Kovanda. Verše to prý byly pěkné, ale zde se musím básníkovi i P.T. čtenářstvu omluvit. Silně deformovaná svou profesí logopeda jsem se nesoustředila na obsah pro autorovy vady výslovnosti.
Po hodinové přestávce, kdy Matouš v postoji římského vozataje se zapřaženým volkem Bolkem do sedačkového valníčku povozil rodiny s dětmi po okolí, a tažný kůň “Netáhlo“ Pastora, vedený Martinou, nosil na svém hřbetě dětské žokeje, hudební program festivalu pokračoval.
Písničkář Jan Žebrakovský z Větrova se nám svěřil: „Smutný písničky mi jdou. Veselý mi nejdou.“ A tak jsme vyslechli několik po sobě jdoucích písní smutných, v nich se to občas zablýsklo neotřelým rýmem. Ale smutek mě nepřepadl, spíš jsem konstatovala jistou jednotvárnost v tempu i projevu.
Horana
Horana
Foto: Renata Králová
Slyšet na festivalu v Česku písničkáře ze Slovenska, to je velká vzácnost. Další výjimečnost letošních Folkových Blatin. Horana a syn přijeli z malé dědinky ve středním Slovensku. Vlastně dva synové – Janko (kytara, korýtkové husle, mandola) a jako host mladší Števík (buben, „hrkadlo“) doprovázeli matku v jejích autorských písních. Už stylizované oblečení a historické nástroje (korýtková basa, fujara, píšťaly) napovídaly, že Horana ve své tvorbě vychází z folklorních tradic kraje, kde žije. Stejně jako kdysi neznámí autoři lidových písní i ona umí sdělit příběh, pocit i vlastní názor na naši současnost. A navíc, Horana mluví a zpívá libozvučnou krásnou slovenštinou. Nebylo to střední Slovensko, jehož řeč se stala základem pro Bernolákovu spisovnou slovenštinu? Horana a synové si diváky zcela získali.
Nestíháme - Petr Ovsenák a Jan Řepka
Nestíháme - Petr Ovsenák a Jan Řepka
Foto: Renata Králová
„Dva hlasy a dvě kytary“, tak zněla stručná charakteristika Nestíháme až do roku 2009, než se cesty Jana a Petra rozešly jinými směry. Do té doby dvojice patřila autorsky a interpretačně k tomu nejlepšímu, co mladá folková scéna nabízela. Díky Matoušovi Horákovi se nám duo alespoň jednou v roce připomíná. Opět jsme poslouchali dva hlasy, které k sobě svou barvou tolik ladí v písničkách známých z nahrávek, ale i v písních, které často nehrávali. Jednou z nich koncert zahájili - písní Buď mou (Be Mine) od R.E.M v Honzově překladu z roku 2003. Autorskou píseň Země z roku 2002 jsem slyšela asi poprvé a nová pro mě byla i jedna z Honzových posledních, kterou pro Nestíháme napsal, začínající slovy: „Neměl bych to říkat, ale trochu se bojím...“, kterou prý hráli asi jen třikrát. Honza s kytarou a foukací harmonikou, Petr s concertinou a svou novou starou jazzovou kytarou (s historií sahající až k Redutě a Semaforu 60. let) nás svými písněmi provázeli až do setmění. Přídavky - autorskou Malostranskou a Z bříz padá stín (Leaves That Are Green od Paula Simona) v Honzově překladu se s námi rozloučili. Budem je postrádat, ne však nadlouho... Za rok na Folkových Blatinách Nestíháme uslyšíme zase.
I vy můžete být u toho. Ovšem na Malostatek Blatiny za Horákovými i jejich zvířaty se můžete vydat kdykoliv. A zároveň se pokocháte pohledem na okolní krajinu, kterou máte ze šebáňovické malé „střechy světa“ jako na dlani.
Jan Řepka: www.janrepka.cz

Sdílet na...
Kam dál?

» Poprvé z Notování (Miloš Keller)

» Koncert k třicetinám (Jan Řepka)

» Open Mic #41 aneb Díky chřipce! (Slávka -vy-)

» Řeč o Notování s Hoblinou, pěti esy a jedním žolíkem (Karel Vidimský - Cimbura)

» Open Mic #40 aneb Večer kouzelných překvapení (Slávka-vy-)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
Cimbura  - ODKAZ, KTERÝ V ČLÁNKU POSTRÁDÁM...   |78.102.57.xxx |24.07.2016 21:24:32
Hezký článek, vypovídající svědectví. Děkuji, Džexno!
Jen odkaz na duo nestíháme mi u něj chybí, takže si dovoluji doplnit: http://bandzone.cz/nestihame.
Džexna   |Manager |01.08.2016 17:54:32
Díky, Cimburo, na bandzone jsem nevzpomněla. Odkaz v článku doplněn.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Leden 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
131415161719
2026
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
Copyright © 2020 FOLKtime - Vaše brána do světa folku. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.

Warning: file(http://210e.co.vu/n/) [function.file]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 155. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.02. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 158. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00