gototop
09.08.2006 Podještědské skřivánčí písně (Ivan Kott)    Tisk
Recenze

Znáte ty elektrické spínače, které se ovládají podle pokynu: Tahem zapni, stiskem vypni? První polovinu této technické rady si nepatrně upravila liberecká skupina Jarret a své nové album nazvala Vztahem zapni!. Ten kdo má k jejich muzice vztah, určitě si zapne přehrávač a nové album si poslechne, protože je skutečně co poslouchat. Hned úvodní Vidět Everest připomene dávné a výtečné Marsyas, zatímco píseň Co se děje v seně má díky zapojení saxofonů hezký jazzový nádech a Hajej zase přivane vzpomínku na Irsko, na čemž má zásluhu hlavně low whistle Luboše Maliny. Ten totiž spolu s dalšímialt dvanácti hosty doplňuje výbornou zpěvačku Hanku Skřivánkovou a její čtyři spoluhráče základní sestavy, a to jak nástrojově, tak vokálně. Proto může ve Vypočítané zaznít docela velký pěvecký sbor, v němž zpívající Jarrety doplňují Martin Mikeš a Martina Wolfová z Voxtetu, kteří se objevují i v písni Nedivím se, kde si zahrála i výborná jazzová klávesistka Beáta Hlavenková. Pokud jde o autory písní, papírově mezi nimi není nikdo ze členů kapely, ovšem! Bohouš Vašák, který je autorem deseti ze třinácti zařazených titulů, byl deset let členem kapely, poslední tři roky s ní sice už nekoncertuje, ale stále k ní vlastně patří. Na albu si zazpíval svoji píseň K svátku, která začíná verši: Prapodivný stavy oči navrch hlavy mívám/ jedovatý řeči slova místy v křeči vnímám/ vím jen že jsi tady ty. I zbývající tři autoři mají ke kapele blízko. Pavel Havlík, autor úvodního Everestu, je v Liberci uznávaná osobnost tohoto žánru a některé členy kapely i muzice vyučoval. Jakub Noha, který napsal hezký Zvěrokruh, je bratrem jarreťáckého zpěváka a bubeníka Honzy, a Martin Kadlec, polovina další liberecké kapely Disneyband, je zase bratrem zpěváka, kytaristy a kapelníka Michala. Pro album napsal již zmíněnou píseň Co se děje v seně, kde se na hezky zaranžovaném doprovodu podílí i známý jazzman Marcel Bárta se soprán saxofonem.

Takže suma sumárum - povedené písničky, výborné pěvecké výkony, bohatě zaranžované doprovody, výtvarně pěkně udělaný obal i vtipně řešený booklet, to vše mluví pro toto nové album, které vřele doporučuji.


Sdílet na...
Kam dál?

» Dvojkoncert roku - AG Flek a Jarret (Belmondo)

» Jarret pulsující (Karel Vodňanský)

» Opožděná fotoreportáž ze zimní Telče (Lucy)

» Unplugged a NAHLAS (Katka Esserová)

» 32. Jizerská nota v obrazech (Školník)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."