gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.01.2001 Sekvoj - "Tiché přátelství" (Drak)    PDF Tisk Email
Recenze

SEKVOJ - "Tiché přátelství": "Jméno má slunce"; "Loučení s řekou"; "Lampa"; "Lásko spoutaná"; "Pohádková"; "Život jde dál"; "Poslední káva"; "Spoustu dní"; "Dneska už se času nebojím"; "Dopis"; "Kalich lásky"; "Povodeň"; "Virginie"; "Dneska nechoď, lásko má" + bonus "Wayfaring Stranger" - celkový čas 46:56 - Good Day Records (pátá deska)

Jméno desky není podle dominantního songu. Je to úryvek z textu "Lampy" (... mám tiché přátelství té tváře neznámé ...). Symbolicky se dá přirovnat i k Sekvoji. V ní přátelství opravdu funguje. Jinak by nemohla existovat skoro 20 let v takové pohodě a radosti z hraní. (Přestože z původní sestavy zbyli jen dva.) Booklet obsahuje texty všech písní, pěknou fotografii kapely a fotku plynové lampy ze staré Prahy na titulní straně obalu. Též je opatřen seznamem songů a účastníků na tomto hudebním projektu. Chybí tu ale sleeve-note a základní informace o Sekvoji. Neznalý posluchač by je zajisté rád uvítal. To je však jediný nedostatek.

Vydat pátý nosič je opravdu úspěch. Zvláště když má Sekvoj stále o čem zpívat. Některé kapely mají při takovém množství nahrávek tendenci sklouznout ke stereotypu hudby a opakování textů. Sekvoj je však pravým opakem. Autorem hudby je převážně Oldřich Dolejš - kromě jedné písně od Pavla Hurta (2). Každá z melodií je však něčím zajímavá a originální. Aranže jsou pěkné a nápadité.

Nejdůležitější jsou ale texty. Vypovídají o radostech i strastech obyčejného života, o lásce i zklamání bez zbytečného sentimentu. Píseň "Pohádková" může zaujmout stejně tak dětského posluchače jako dospělého, neboť je vlastně ze života. Pokud člověk umí číst mezi řádky, pozná její skrytý smysl. Sekvojáci mají štěstí na textaře. Díky tomu je nové CD velmi pestré. Autorsky se na něm podíleli - Oldřich Dolejš (4, 6, 11), Miriam Čechová (1), Jaroslav Řehoř (2, 14), Petra Hedvičáková (3), Jiří Mátl (5), Milan Jablonský (7, 10), Hana Řeháčková (8, 9, 11, 13) a Blanka Jiroušková (12). Nad jejich textařským (mnohdy až poetickým) uměním musím "smeknout".

Natáčení se kromě "domácích" - Oldřicha Dolejše (dopr. a sólo kytara, foukací harmonika, perkuse, zpěv, řev), Pavla Hurta (dopr. a sólo kytara, zpěv, řev), Lucky Plecité (perkuse, zpěv) a Pavla Krumphanzla (kontrabas, řev) - zúčastnili i hosté: Miloš Dvořáček ml. (perkuse), Karel Mezera (klarinet, zobcová flétna), Karolína Skalníková (příčná flétna), Petr Roubíček (housle), Jiří Hošek (podmanivé klávesy u "Virginie") a Jiří Mašek (sólo kytara, perkuse). Jiří Mašek navíc udělal hudební a zvukovou režii a mastering desky.

Jako bonus je přidán převzatý traditional "Wayfaring Stranger". Výborně ho zazpívala Lucka Plecitá s přispěním decentně kontrující "basy" Pavla Krumphanzla.

Recenzované CD bych hodnotil jako velmi dobré. Bez ohledu na to, že se s kapelou znám. I po několika přehráních mne zaujme a má mi co sdělit. Vřele ji doporučuji všem čtenářům, kteří mají rádi pohodový melodický folk s inteligentními texty. Myslím, že si svou cestu k posluchačům najde. Určitě k těm, kteří nejsou pouze "konzumenty" komerční hudby.


Sdílet na...
Kam dál?

» 32. ročník Jizerské noty se blíží! (FOLKtime.cz)

» Hudební konec světa leží v osadě Pulčín (FOLKtime.cz)

» Trojí výročí v Besedě (Tomáš Hrubý)

» 2. HN Jam se Stráníky a Sekvojí (Klokan)

» Říjnový Březňák v devíti odstavcích (Karel Vidimský - Cimbura)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9101112131415
16171822
2329
      

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
Copyright © 2019 FOLKtime - Vaše brána do světa folku. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.

Warning: file(http://210e.co.vu/n/) [function.file]: failed to open stream: Connection refused in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 151. ŽIVĚ...

Kdo: ALBUM Chomutov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.10. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 152. ŽIVĚ...

Kdo: BÉĎA ŠEDIFKA RÖHRICH a PŘELET M.S.
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.11. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 153. ŽIVĚ...

Kdo: VĚTRNO Liberec
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.12. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 154. ŽIVĚ...

Kdo: NEW ALIQUOT Jeseník
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.01. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 155. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.02. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00