gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

aldi opening hours todays australia-opening-times.com www.unama-afg.org openj-gate.com opencities.ca
13.08.2013 Dřevohostické Folkáč (FOLKtime.cz)    PDF Tisk Email
PR
Devátý ročník pohodového festivalu rodinného typu
V sobotu 17. srpna 2013 od 15:00 hodin v areálu zámecké zahrady v Dřevohosticích bude podeváté pokračovat festival folkové a jiné dobré muziky.
Pořádající městys Dřevohostice opět připravil příjemnou multižánrovou přehlídku autorské muziky. Převažuje akustický folk s přesahy do jazzu, swingu, blues, nebude chybět bluegrass, trampská písnička, keltský nářez, písničkářské pohlazení i netradiční rockové povyražení. Scénář festivalu už je lety prověřený a ustálený: nesoutěžní kapela na úvod, pět amatérských kapel v divácké soutěži, vystoupení loňského vítěze, koncerty tří hlavních hostů a společný muzikantský jamsession na závěr. „Letošní novinkou je, že jsme se dohodli s pořadateli festivalu Bystřické banjo ve Velké Bystřici na vzájemné výpůjčce vítězů diváckého hlasování. A tak si na letošním Folkáči jako host zahraje loňský vítěz Banja, kapela Kelt Grass Band. A budoucí vítěz Folkáče si na podzim zahraje jako host na Bystřickém banju,“ říká dramaturgyně festivalu Blanka Prudilová.
Tradiční nesoutěžní „předjezdec“ odstartuje v 15 hodin devátý Folkáč. Je to opět trampfolková kapela z Lipníka nad Bečvou s názvem 3M+B (exPupkáči), jejímiž členy jsou oba moderátoři festivalu a jejich příbuzní… První se o přízeň diváků v diváckém hlasování bude ucházet HOSTBAND, folková kapela z Hostišové u Zlína. Vracejí se na Folkáč po osmi letech s novými písničkami. Hrají už deset let v obdivuhodně nezměněném složení čtyř příjemných muzikantů a z jejich projevu je cítit, že se mají rádi a baví je to spolu… Následovat bude WELCOME DRINK z Václavova. Multižánrový vokální kvartet zpívá a hraje blues, jazz, old-time, bluegrass, traditional, folk, country. Loni zvítězili na Mohelnickém dostavníku a získali cenu poroty, na Portě postoupili do semifinále v Řevnicích... Další soutěžící SOFT & EASY je „bluegrassové trio z Olomouce, které se schází k občasnému muzicírování především proto, aby nenaštvalo manželky a partnerky, že se spolčují a opíjejí naprosto bezdůvodně,“ říkají o sobě Tom Pugner a bratři Bábkové. Samozřejmě s nadsázkou, protože jim to spolu hraje naprosto famózně... Bývalí lídři kapely I.C.Q., písničkáři KOFE @ VLNA z Olomouce, doplnění aktuálně výbornou flétnistkou Marií Jihlavcovou – to je další příslib něčeho výjimečného: Kofeho drajv a Vlnova plachost se snoubí v mimořádném muzikantském zážitku. Mimo jiné vystoupili jako předskokani Tomáše Kluse. A letos se chystají vydat své první CD s názvem Vlny kávy… Diváckou soutěž uzavře legendární SEKVOJ z Prahy. Hrají neskutečných 32 let a je to trampská, nyní již čistě pánská jízda. Sekvoj hraje nejen v Praze, kde vystřídala několik stálých scén, ale i v mnoha klubech a na nespočetných festivalech v celé republice, v roce 1990 byla na turné po Švédsku. Výčet jejích úspěchů by byl předlouhý, omezíme se na jediný: Sekvoj mají rádi posluchači od Aše po Jablunkov a ještě dál.
Po divácké soutěži přijde čas pro vítěze loňského diváckého hlasování. Na osmém Folkáči na celé čáře vyhrála ŠVÉDOVA TROJKA – mnoha cenami ověnčený chytrý a vtipný akustický folk z Moravského Krumlova. Tři rodinní muzikanti kolem Bořivoje Švédy hrají výhradně vlastní autorský repertoár. Skvělá zábavná a velmi muzikální rodinná parta; dcera Jana se loni v Superstar dostala hodně vysoko, což s Folkáčem vůbec nesouvisí, ale informace je to zajímavá…
Jako první host se představí vítěz loňského Bystřického banja, kapela KELT GRASS BAND ze Stránského. Kapela hraje již více než 10 let lidovou hudbu s akcentem na stopy dávné keltské kultury – ať už se jedná o melodie skotské, irské, nebo později americké. A tak se v podání KGB netradičně snoubí nápěvy ze Smaragdového ostrova či Skotské vysočiny s moravskou zpěvností ve víře v poselství národa, který položil základy moderní civilizace ve střední a západní Evropě…
Pozitivní muzikantská tsunami v podobě přerovského violoncellového kvartetu s bubeníkem ARRHYTHMIA nenechá nikoho na pochybách, že rockové pecky se dají zahrát s neskutečným drajvem i se smyčcem v ruce. Muzika je jen dobrá a špatná a na žánru tolik nezáleží, proto druhý host Folkáč zpestří odskočením do úplně jiné hudební škatulky. A určitě dostanou do varu celý zámecký areál v Dřevohosticích…
Po atraktivní ohňové show skupiny Historika uzavře pódiovou zvučenou část festivalu hlavní hvězda letošního Folkáče – DEVÍTKA z Prahy. Třešinka na festivalovém hudebním dortu s Honzou Brožem a Jindřiškou Brožovou je zárukou více než dvaceti lety a desetitisíci fanoušků prověřené kvality. Devítka se opírá  o výborné muzikanty, barevný trojhlas, ale hlavně o původní repertoár melodických písniček s výbornými texty z pera Honzy Brože. Kapela vydala osm CD, nejúspěšnější se jmenuje Duše v peří.
Po recitálu Devítky, který by měl začít mezi půl jedenáctou a jedenáctou, festival přeroste ve velký noční muzikantský jamsession bez napětí. Pod pódiem vznikne unikátní hudební těleso náhodnou fúzí festivalových kapel za významné podpory hudebně velmi zdatných posluchačů. „Jam nebude nijak organizovaný, kdo bude hrát s kým a co, to se nikdy neví, to bývá kouzelným dílem náhody a improvizace, do kterých není radno zasahovat,“ doplňuje Prudilová.
Samozřejmou součástí festivalu je od samého začátku divácké hlasování. Vítězná kapela postoupí do dalšího ročníku, takže v roce 2014 si bude moci zahrát na desátém Folkáči v hlavním čase mezi hvězdnými hosty. Navíc hned na podzim čeká vítěze čestný recitál na Bystřickém banju. „Každá kapela dostane perníkovou pamětní veverku jako symbol dřevohostického genia loci, vítěze diváckého hlasování odměníme věcnou cenou,“ říká pořadatelka Alena Kopečková z úřadu městyse Dřevohostice.
Festival budou opět moderovat zpívající spíkři Blanka Prudilová a Michal Odložilík.
Pro návštěvníky je za velmi lidové vstupné (100 Kč a děti do 140 cm zdarma) kromě dobrého programu připraveno velmi kvalitní zázemí. V ceně vstupenky je také možnost přenocovat ve vlastním stanu přímo v areálu zámecké zahrady, samozřejmostí je čisté a udržované hygienické zázemí včetně sprch a velké ohniště se spoustou dřeva. Na festival je připraveno příjemné posezení se stolovou úpravou, z velké části zastřešené, aby ochránilo jak před případným deštěm, tak před srpnovým sluncem. Občerstvení je zajištěno. Areál zámecké zahrady je pečlivě upravený a nabízí návštěvníkům festivalu také mnohá nehudební rozptýlení. „V zámecké zahradě je dětské hřiště, malý ZOOkoutek s domácími zvířaty, bude otevřené hasičské muzeum, expozice v patře zámku, vyhlídková zámecká věž a infocentrum,“ slibuje kastelán zámku Jiří Kasperlik.
Pořadatelé se od začátku snaží, aby se Folkáč stal vyhledávanou příjemnou akcí rodinného typu. A soudě dle ohlasů se jim to daří. Návštěvníci oceňují, že to není masový tisícihlavý festival, že nezavání komercí ani anonymitou davu. Líbí se komorní domácká atmosféra, vlídnost pořadatelů, příjemné prostředí a vkusná dramaturgie. „Letos navíc přidáváme i doprovodný program pro rodiny s dětmi. Bude zde skákací hrad, zmrzlina, cukrová vata, v programu se navíc představí místní jezdecký klub Gracie a taneční studio Tadomi,“ vysvětluje Kopečková.
Přijďte si devátý Folkáč v pohodě poslechnout a užít. Je to festival malý, ale šikovný.


15:00 3M+B trampfolk   (Lipník n. Bečvou)
15:30 HOSTBAND folk   (Hostišová)
16:15 WELCOME DRINK vokální   (Václavov)
17:00 SOFT & EASY bluegrass   (Olomouc)
18:00 KOFE @ VLNA folkoví písničkáři   (Olomouc)
18:45 SEKVOJ trampská   (Praha)
19:30 ŠVÉDOVA TROJKA familyfolk   (Mor. Krumlov)
20:30 KELT GRASS BAND keltský nářez   (Stránské)
21:40 ARRHYTHMIA violoncellový kvartet   (Přerov)
22:15 HISTORIKA ohňová show   (Rožnov p.R.)
22:30 DEVÍTKA folk   (Praha)


OSM DOBRÝCH DŮVODŮ, PROČ SE 17. SRPNA VYPRAVIT NA DŘEVOHOSTICKÉ FOLKÁČ:
1. Kvalitní a pestrá hudební nabídka
2. Prostředí příjemné za každého počasí
3. Komfortní zázemí s možností přenocovat
4. Bohatý mimohudební doprovodný program
5. Vlídná a přívětivá domácká atmosféra
6. Dobrá organizace a vstřícní pořadatelé
7. Lidové vstupné
8. Podpora snahy udržet festival i do budoucna

Sdílet na...
Kam dál?

» FolKaliště popáté (Pavel Novák)

» Uši v peří (Miloš Keller)

» Sekvoj - "Tiché přátelství" (Drak)

» Jubilejní Táborový oheň (Karel Vidimský - Cimbura)

» 32. ročník Jizerské noty se blíží! (FOLKtime.cz)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
Peta   |194.212.102.xxx |19.08.2013 14:04:06
Na doporučení známých jsme se letos jeli poprvé podívat na tento festiválek.
Odehrává se opravdu v krásném prostředí perfektně vybaveném pro děti. Navíc postava pana kastelána nemá chybu a je to člověk na pravém místě.
Bohužel nevím, jestli to bylo konáním dalšího festivalu v nedalekém Tovačově, ale ještě v sedm večer zde sedělo pár desítek lidí. A mezitím opravdu jenom pár těch, co je tento druh hudby baví.
Většina se začala sbírat kolem osmé hodiny v očekávání Arrhythmie. Její vystoupení bylo opravdu nevšedním zážitkem a ohňová show hned poté to završila. Jenom ta pomyslná třešnička v podobě Devítky tam poté byla jako chudý příbuzný. Většina se totiž po ohnivé show sbalila a průvodci večera marně vyvolávali lidi zpět do hlediště. Devítka byla jako vždy pohlazením, akorát o jamu pod podiem už nemohla být ani řeč.
Já osobně někdy nechápu dramaturgické uspořádání festivalů. Kdyby tu folkovou částu uzavírala Devítka, pak by spusili ohňovou show a do toho by se pomalu prolnula Arrhythmia, tak by si Devítka mohla užít plného hlediště a festival by se zakončil bez zbytečných trapasů a protahování.
Ale jinak jsme si užili spoustu krásné muziky a za 100,-vstupného ještě spoustu doprovodných akcí.
Blanka  - odpověď dramaturga   |193.17.248.xxx |20.08.2013 10:57:29
Devítka přejížděla do Dřevohostic z Kremnice (SK), kde hráli až večer. Dělali co mohli, i tak přijeli se spožděním. Nebyla jiná možnost. V původní dramaturgii byl Jarret, ale Hančino těhotenství nás donutilo na jaře vše překopat. A přijít o hlavního hosta pár měsíců před festivalem, to je skoro na harakiri, dramaturgové festivalů mi jistě dají za pravdu. Byli jsme rádi, že Devítka klapla, ač s hodně pozdním začátkem. A věřte, že podle jejich slov si to u nás náramně užili: lepší pár desítek vnímavých posluchačů, než nepozorný dav... Jam pod pódiem se neodehrál z důvodů výše uvedných. Ale hrálo se u ohně - až do půl čtvrté. No a počet návštěvníků - bylo jich asi 160 platících. To je málo, nejméně za devět ročníků Folkáče. A skutečně je to tím, že v regionu se ve stejném termínu konaly další dva festivaly - Portál v Tovačově a Folk Na Letním v Hlubočkách. Předesílám, že oba festivaly mají zaběhnutý JINÝ TERMÍN, do toho našeho se tak trochu bez varování navezly v době, kdy my už jsme náš termín změnit nemohli... Poučení pro příště. Tedy, jestli nějaké příště bude. Jsem moc ráda, že se vám v Dřevohosticích líbilo a doufám, že to nebylo naposledy. A díky za názor. Přeju krásný zbytek léta se spoustou dobré muziky i lidí.
Blanka  - oprava   |193.17.248.xxx |20.08.2013 11:03:40
Omlouvám se za to "s-zpoždění". Trestuhodné, odporné, mea culpa, kaju se. Spěchala jsem...
Peta   |88.103.252.xxx |20.08.2013 23:25:21
Blani, smekám před každým pořadatelem folkového festivalu v téhle nelehké době.
Je zajímavé, že jste zmínila zrovna můj oblíbený Jarret. Protože na ty jsem myslela zrovna po Dřevohosticích. Jim se stalo něco podobného na takovém novém festivalu u Králík. Byla tam spousta zvučných jmen jako Nedvědi, Martinová, Redl. No a po nich všech měl vystoupit Jarret, na který jsem se já nejvíce těšila.Celý večer se hrozně protáhl, takže když konečně po půlnoci začali hrát, stálo nás pod pódiem asi 10. Všichni se po Rédlovi sebrali a šli domů. Bylo my jich neskutečně líto, ale jsou profíci a my si je opravdu užili. Takže mi to úplně připomnělo tuto akci a vzhledem k opravdu skvělým muzikantům mě to dost mrzí.
Jinak pokud se Vám podaří festiválek udržet i příští rok, moc rádi přijedeme znovu. Budeme držet pěsti.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Říjen 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
14151617181920
2122
29   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
Copyright © 2019 FOLKtime - Vaše brána do světa folku. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.

Warning: file(http://210e.co.vu/n/) [function.file]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 152. ŽIVĚ...

Kdo: BÉĎA ŠEDIFKA RÖHRICH a PŘELET M.S.
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.11. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 153. ŽIVĚ...

Kdo: VĚTRNO Liberec
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.12. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 154. ŽIVĚ...

Kdo: NEW ALIQUOT Jeseník
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.01. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 155. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.02. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00