gototop
15.05.2012 Prstýnek zlatý dala mi… (Tomáš Pohl)    Tisk
Zajímavosti
(k jubileu Josefa Zímy)
Myslím, že bez ohledu na oblíbený hudební žánr posluchače není člověk, který by neznal Josefa Zímu. Josef Zíma oslavil 11. května osmdesáté narozeniny. Neznám druhého zpěváka, který by, jako pan Zíma, prošel tolika hudebními žánry. Jeho hlasem zní nesmrtelné Zelené pláně a první nesmělý český rock and roll pana Jiřího Suchého Pro tebe nezpíval na desce autor, ale Josef Zíma. V dnes již zapomenutém filmu Snadný život režiséra Miloše Makovce pobouřili cenzuru dva zpívající „chuligáni“ - panové Suchý a Zíma s písní Dáme si do bytu. V neposlední řadě moje spolužačky ze základní školy, dnes babičky, nikdy nezapomenou na krásného prince Radovana z filmové pohádky Princezna se zlatou hvězdou z roku 1957, kde zní píseň Bohuslava Sedláčka s textem K. M. Walló o neznámé krásce, co dala princi zlatý prstýnek. Tuhle krásnou písničku zpívá občas na koncertech i Matěj Rak. Pan Zíma je ale původem herec, který od roku 1962 do roku 1992 stál na jevištích Městských divadel pražských. V šedesátých letech minulého století byl pan Zíma hvězdou hudby, dnes zvané pop music. Vytvořil dobré pěvecké duo s Pavlínou Filipovskou a s bohužel již nežijící Janou Petrů, kvůli které si stejnojmenná zpěvačka přehodila jméno a příjmení. Jenže „zlatá šedesátá“ minula a pan Zíma změnil žánr a postupně se stával nekorunovaným králem dechové hudby. Jako pamětník této přeměny žánru se přiznám, že jsem si z dechovky tropil posměšky, protože proti bigbítu to byla hudba starců a pivařů. Jenže pro tisíce lidí, kterým se dnes moderně říká senioři, tehdy důchodci, byl pan Zíma jejich milovaným Pepíčkem, štíhlým fešákem, který to uměl roztočit Na Vlachovce i jinde. Není tomu tak dávno, co návštěvníci letohrádku Hvězda na Bílé hoře mohli potkávat běžícího mladíka pana Zímu. Život Josefa Zímy, jak tomu bývá, nebyl bez problémů. V roce 1959 přežil vážnou havárii při návratu z koncertu, při němž málem zahynula jedna tehdy velmi slavná zpěvačka. V té době, ale i jindy, mu jistě pomáhala přežít zlé životní situace jeho manželka, herečka Eva Klepáčová (například Káča z Hrátek s čertem), s níž bez skandálů pan Zíma prožil a ještě prožije spoustu let. Pane Zímo, omlouvám se Vám tímto za úsměšky vašim výkonům při dechovce, protože jste byl, jste a budete obrovský profesionál, který k oblibě nepotřebuje mediální skandály, nahrazující talent a uměleckou poctivost. Ať těm vašim babičkám a dědečkům, co vás milují, ještě dlouho zpíváte.

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."