gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

aldi opening hours todays australia-opening-times.com www.unama-afg.org openj-gate.com opencities.ca
19.01.2007 Chlapáci (Jan Drnek - Akéla)    PDF Tisk Email
Povídky

"No - to je pěkný!" odtušila paní s lýkovým košem na klíně.
Mladík v khaki bundě se probral z dřímoty.
Plechová obluda zachrčela, zavibrovala jako v zimnici a ztichla definitivně. Pasažéři si zvolna vyměňovali názory.
Mladík seškrábal nehtem námrazu z okna a podíval se ven. Stáli jen pár desítek metrů za nejvyšším bodem silnice. Ta se sotva protažené ztrácela v závějích nafoukaných z plání. Hřeben mizel na obou stranách v mracích sypkého, prachového sněhu. Několik kroků pod stojícím autobusem začínal přikrčený, ale o to hustší les. Kolem dokola všude hory.
Zasyčely pneumatické dveře a řidič vyběhl do arktické krajiny. "My tu snad zůstaneme trčet do jara," nadhodila opět paní s lýkovým košíkem a sama se také vtipu zasmála.
Mladík se pořádně probudil.
"No to by byl fór," zabručel. Začal domýšlet. Sklo bylo ledové a zima zahájila nenápadný, centimetrový postup do nitra vozu. Od ramen po pás jím proběhla slabá, zimničná vlna, jak si představil mrazničku, v kterou se dopravní prostředek do půl hodiny promění. Pak mu začínaly docházet i ostatní souvislosti. Zahleděl se znovu na zasněžený hřeben. Jediná silnice přes masiv hor. A tenhle, dnes poslední spoj. Další pojede ráno v sedm. Žádné auto se určitě neobjeví, kdo by jezdil teď na noc na druhou stranu do hotelu. Vzpomněl si na starého Lopatu, na to, jak bude prskat, že nepřijel střídat. Přece nenechá kotelnu vychladnout? Bude muset sloužit přes noc. Ostatně jedná se o blaho personálu. Lázeňských hostí je v zimě málo a skoro všichni sedí tady. Do hotelu nebo do městečka je odtud daleko. Pět šest hodin ostré chůze v takovém mrazu. Oni nejsou na takovou chůzi v závějích oblečení a obutí? Společenské šaty do divadla, kabáty, slabé rukavičky a střevíčky s podpatkem.
"Jsme v háji, panstvo," konstatoval řidič a vyklepával z kapuce sněhovou krupici. "Tohle tady dohromady nedám."
Mladík vstal a prodíral se dopředu k řidiči.
"Máte

foto: Milan Plch - Belmondo ©

Autor dnešní povídky na Trapsavci 2005

foto: Milan Plch - Belmondo

zápalky?" zeptal se. Řidič beze slova sáhl do kapsy. Mladík vyběhl ven dříve, než si někdo domyslel, co chce dělat. Věděl, že jim dříve nebo později nic jiného nezbude. Dveře se sykotem sklaply. Zachumlal se do límce, popoběhl po okraji silnice k lesu a brodil se vysokým sněhem.
Našel místo s nejmenší vrstvou. Teplo nastřádané pod bundou z celtoviny rychle prchalo. Mráz štípal velmi ostře do tváří a do chřípí.Musel se nadechovat velmi pomalu, aby nespálil sliznice. Dal se do práce, dokud disponoval ohebnými prsty a dokud zcela neuvadlo denní světlo na bílém sněhu.
Vyhazoval sníh. Snažil se dostat na zem, na pevnou, podkladovou vrstvu. Ve sněhu by se oheň propadl. Pak rozšiřoval vyházený kruh, snažil se o co nejkolmější stěny, aby tající voda nestékala do uhlíků. Pospíchal se sháněním dřeva. Předháněl se se soumrakem. Neměl rukavice. Vyznal se v téhle práci a věděl, že oheň v počátečním stadiu vyžaduje velmi jemnou manipulaci. Mlátil klacíky o sebe, aby z nich setřásl sníh. Dřevo bylo těžké, plné zmrzlé vody už od podzimních dešťů. V ohni by pustilo vlhkost. Hledal jemné chrastí pod větvemi a zajásal, když narazil na starou břízu. Připravil si nejnutnější zásobu na rozdělání. Do bot mu napadal sníh, ale nedbal toho. Pak se usuší. Vytáhl nůž, štípal nalámaná polena a strouhal hobliny z jejich středů. Vršil je na kůru, na podlážku z klacíků. Pak opatrně škrtl dvěma zápalkami naráz. Ani hoblinám se nechtělo hořet. Posléze chytla jedna velká, tenká, usušená plamenem zápalek. Zatajil dech. Rychle přes ni položil druhou a přistrkoval další. Získal hromádku hořící uvnitř malým plamenem, sušícím další. Věděl, že mráz mu druhý pokus nedovolí. Odvážil se přiložit jemné, vlhčí chrastí. Vyvalil se kouř. Chrastí hořelo, ale se sykotem. Oheň musel uvolňovat energii na sušení. Ale rostl. Mladík jej piplal z polínek hoblin jako dítě. Jakmile se mohl spolehnout, že plamen nepotřebuje stálou pozornost, odběhl. Brodil se lesem, závějemi a shromažďoval silnější haluze. Lámal je, obkládal jimi ohniště, půlil, čtvrtil, sušil a stavěl do křehkého šestiúhelníku kolem ohniště.
Šero houstlo. Oheň syčel, ale už získal základ, životaschopnost. Jeho plameny stály rovně, přímo, jako ostré plameny acetylénových hořáků. Mladík myslel na to, kolik dřeva bude třeba k ohřátí mnoha lidí. Upravoval okolí ohniště, předsoušel sedátka a skládal na hromadu nové, silné kmeny.
Nahoře na silnici zasyčely otevírající se dveře. První přicházeli. Planoucí hranice, nyní přes metr vysoká, jim dodala odvahu. Ze všech nejdříve se k němu přebrodila rozložitá postava montéra, kterému ostatní říkali chlapák Franta. Šofér jej následoval.
"Áááááááááááááá!" natáhli ruce nad plameny a přidřepli. "Jó, to je vono. Člověče, to byl nápad." Řidič beze slova vytáhl z nanošené hromady tlusté poleno a sedl si na něj.
"Co ostatní?" zeptal se celkem zbytečně mladík. Mohl si představit, že se dohadují. Celý autobus praská, smršťuje se a oni se dohadují.
Chlapák Franta reprezentoval v té zimní, sezónní sešlosti typ manuálního pracovníka, jenž se vyzná a jezdí proto v mercedesu.
Mladík opatrně přiložil několik prosušených polínek z připraveného šestihranu.
"Počkej - to přilož pořádně, ať to fajruje," vyskočil chlapák Franta okamžitě. Vytahoval z hromady největší kusy a vršil je bez jakéhokoliv plánu či systému na oheň.
"Dřevem nešetři, mladej, je tu kolem fůra?"
Mladíka se bolestně dotkla neomalenost, s jakou hromotlucky zbořil jeho rafinovanou stavbu, aniž ji stihl pochopit, aniž si všiml nějakého systému a záměru. Chlapák Franta se tvářil, že zvládá všechno na světě, krom nějakých intelektuálních, nepraktických serepetiček.
Zesílil vítr. V jeho náporu uslyšeli další hlasy a ženské vyjeknutí. Mladík dále rozšiřoval kruh vyházeného sněhu a vytvářel tak závětří.
Nepřišli ještě všichni najednou. Trousili se po skupinkách, klopýtali závějemi, nadávali, pohoršovali se, ale u ohně roztávali a vracel se jim humor. "Nó, vy si tu žijete? Podívej se, jaký tu mají teplíčko?"
"Tak to vidíš, mámo, na čundru jsme spolu ještě nebyli?"
"Tady! Ke mně, Jarmilko, už vám nahřívám špalíček pod zadeček?"
Muži se proměňovali v organizátory, sebevědomé zachránce, stávali se výdřevou civilizace před zlověstně zataženým nebem a oporou nahlodané elegance. Plameny vystřelovaly vzhůru a všichni rychle couvali před žárem."Cos to vyved, Franto? On nás tu upeče?"
"He, he, takhle se vážení dělá pořádnej fajrák," vystavil se Franta teplu lichotek. Mladíka zachvátil prudký pocit křivdy. Nikdo z nich si nedokázal v nejmenším představit, kolik práce obnáší ten základní vklad. Každý se chlubí zajícem v pytli. Jejich chlapácké, ztopořené sebevědomí nedokáže ocenit ty tisíce pokusů a zkušeností, tu pěstovanou profesionalitu a těžce nabytý cit pro věc, to umění?
Plameny pohasly, ochably a všichni přilézali za teplem. Neukázněně pobíhali, rozdupávali sníh a přenášeli ho nevědomky celá kila blíže k teplu, kde tál. Mladík sledoval se zadostiučiněním, jak dosud nenápadné, sotva slyšitelné syčení mění krajní, žhavé uhlíky v černý, chladný popel. Postával za hradbou těl namačkaných na sebe a cítil, jako ho mokré, mrznoucí džíny studí. Začínaly ho zábst nohy. Plameny snížily výšku na sotva několik centimetrů. Nad dosud žhavým podložím čněla očouzená, ale nehořící propletenina silných klacků - následek neuváženého, překotného přikládání.
"Přiložte někdo!" žadonila Jarmilka. Pečoval o ni starší, poloplešatý náměstek.
"No jó - přiložte někdo," přisadil si. Chlapáci vyskočili. "Sakra," zaklel Franta. "Bodejť to bude hořet, když je to tak mokrý."
Mladík se chytal za hlavu. Oni vůbec nic nepochopili. Naprosto ničemu nerozumějí. Přikládají dál, vrší slabé větve na sebe, aniž by vyplnili vzduchovou bublinu nad podložím. Plameny nemají styk s potravou. Na potvrzení jeho úvah usoudil řidič, že je dřevo příliš silné a úplně navrch posadil chumáč jemného chrastí. Do kruhu vtrhlo šero a zima.
Mladík nevydržel a protlačil se k ohni přes protesty Jarmilky, která si myslela, že ji chce zastínit, aby se sám ohřál. Nedbal na ni. Lámal drobnější klacíky a vycpával jimi vnitřek hromady. Oheň měl hlad. Dráždila ho blízkost potravy. Okamžitě reagoval a vyběhl vzhůru drobnými plamínky. Mladíka zaplavila vlna vzrušení. Tady to máte, organizátoři. Teď je jasně a neoddiskutovatelně vidět, čí je oheň zásluha, kdo vám zařídil pohodlíčko místo mnohahodinového pochodu a mrznutí. Chtěl ještě upravit vršek, vrátit spalování systém?
"Nech to, vždyť už to chytlo, teď do toho nehrab!" okřikl ho řidič.
"Když nesrovnáme dutiny, uhasně oheň znovu," osvětloval všem. "Větve samy neslehnou, dřevo musí mít styk s podkladem?"
"Jen nebuď zbytečně chytrej a nech to bejt, když to hoří!" okřikli ho znovu. Couvl. Zato jiný lázeňský host vyskočil a demonstroval nezbytnost dalšího přikládání. Nenamáhal se ani oklepat zmrzlý sníh. Paní s košíčkem vybalila z umaštěného papíru salám a nabídla komusi půlku. Gentleman pochopil, co se od něho žádá, a sháněl opékací klacek. Nálada stoupla.
"Čekají na nás s večeří. Salátek, řízečky."
"Počkají i se snídaní. A nedělejte chutě."
"Nefňukat! To patří k léčení. Za to budeme připlácet."
"Do rána budeme zapáchat jako cikáni."
Mladík neměl k jídlu nic. Postával ve stínu jejich optimismu a zlomyslně sledoval, jak oheň opět začíná slábnout. Říkal si, že teď je vytrestá, chlapáky, teď je nechá padnout. Budou nakonec muset uznat, budou?
"Do? Už zase nehoří!" zaklel Franta.
"Shořely moje výplně," komentoval mladík.
"Protože je všechno mokrý, nacucaný jako houba."
"Já rozdělal oheň z mokrýho."
"Tak se tu nebudeme hádat," zaječela jedna z pacientek. "Snad s tím něco uděláme, ne?"
"No jo!" vyskočil řidič. "Vždyť tam mám rezervní šťávu, ne?" odběhl. Vrátil se s přídavným kanystrem. Odlil benzín do sklenice a chrstl obsah sklenky na čoudící hromadu.
"Pozor!" Vzhůru vyrazil plamenný výbuch a snop jisker. Změnil se v mastný, černý dým.
"Nó, to je přece," ťukl se do čela.
Mladíkovi bylo jasné, že oheň takovou nepoctivou hru nepřijme. Oheň měl svá pevná pravidla a trval na nich. A oni potřebovali oheň, ne on je. Musí. Musí nakonec na ta pravidla přistoupit. Musí, jinak? Během minuty nafta vyhořela a oheň znovu zpasivněl.
"To je strašná zima. My máme neschopný chlapy," bědovala mladá žena v kožíšku. Samozvaní organizátoři se začali plést jeden druhému pod nohy. Řidič to znovu zkoušel s naftou. Marně. Někdo jiný se pokoušel velká polena nadzdvihnout a podložit, prý aby měl oheň vzduch. Hromada už jen zatvrzele čoudila. Poklekli ve svých svátečních šatech a vášnivě, bez citu, vyfoukávali jeden druhému do obličeje zbytky žhavíků. Vítr porcoval kouř všem bez rozdílu do tváří i do plic.
Mladík dospěl k rozhodnutí, dovést věc do konce. Ať se tedy ukáže jasně. Vkročil do závěje a brodil se dál po okraji lesa. Těžké mraky zakrývaly měsíc, vítr vířil částečky zmrzlé vody ve vzdušných sloupcích. Mladík vyhrabal potmě další jámu dolů, až na zmrzlou zem. Rozšířil prostor, nastřádal dřevo. Dlouho si dýchal na prsty. Vypiplal a vychoval k samostatnosti nový ohýnek. Nechtěl tam těm z hotelu poskytnout žádnou záminku, proto si ani nevypůjčil uhlíky. Začínal znovu. Našel mnoho polomů. Ruce mu o poznání znešikovněly. Pomohl si smolou. Natahal hromadu dřeva a okolí ohniště vystlal vrstvou chvojí. Žár sílil. Mladík se spokojeně rozvalil, zul se a sušil ponožky i boty. Oheň přijal vděčně zkušeného spoluhráče, znalého pravidel téhle hry. Svítil vesele do tmy na posměch těm druhým. Bylo slyšet hádky ženských. Poukazovaly na jeho zjevný úspěch.
Teď bylo jasné, že kdo nebude ješitný a přijde, bude muset uznat, že na rozdíl od nich mladík umí.
"Sakra," zaklel Franta, když vyskočil z poslední závěje a schoulil se k jeho ohni. "No ty si tu žiješ, člověče? Ale máš recht. Vybodnout se na ta zmatkaře a soukromničit. To víš - páprdové z kanceláří, co bys od nich čekal, umí jen poroučet?," pokračoval a pohodlně se rozvalil. Půl minuty po něm přišel řidič.
"Šťávu jsem jim tam nechal, tady ji koukám nebudeme potřebovat." Usmívali se bezelstně a vše byla pro ně naprostá samozřejmost.
"Hele, já trošku přiložím," vyskočil Franta.
"Přiložím sám," zarazil ho mladík. "Má to svůj systém. Kdybys ho zbořil, zhaslo by to?"
"Prosím tě!" naježil se Franta. "Ty toho naděláš! Myslíš, že jsem nikdy nedělal oheň, nebo co? Nech to na mně a uvidíš, jak bude fajrovat," sáhl pro velká, neodvětvená polena.
Mladík se cítil chvíli ohromen. Copak jsou si tak jistí tím, že ho mohou zneužívat donekonečna? Copak nemohou přiznat,že sami bez něho zmrznou? Vážně o tom nepřemýšlejí?
"Ten oheň jsem udělal pro sebe," řekl tiše, ale odhodlaně. "Tak mi ho, prosím tě, nenič. Pro vás jsem udělal jeden, ten jste si zničili. Proč nejdeš s tím svým přikládáním tam?"
"Hele, hele," vstal řidič. "Copak si tady vyskakuješ, mladej?! Ty bys nás chtěl vyhazovat? Kdopak ti půjčil sirky, co? Bez nás bys byl namydlenej? tak se usaď a buď hodnej?"
Franta začal bez váhání bořit jeho stavbu mohutnými kusy. Vzdal to. Obul se a sáhl po bundě. Posmívali se mu. Do poslední chvíle se posmívali, do poslední chvíle byli chlapáci.
"Neuvěřitelné," opakoval si cestou k silnici. Zaslechl ječící Jarmilku, která se na cestě k dočasnému teplu propadala do závějí. Za ní se potáceli další. Utáhl si vysoké, pevné boty a nasadil ostré tempo po tvrdé asfaltce.

-----------------------------------------------------------
Jan Drnek - Akéla
Zlatý Trapsavec


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
Ama  - Re: Chlapáci   |62.177.80.xxx |20.01.2007 15:27:00
Pekné, dobrej nápad.. Ackoli na muj vkus je tam ta blbost dovedená až príliš ad absurdum. Na to bohate stací každodenní stret s realitou, ješte aby si o tom clovek cetl v povídkách Je videt, že ohen je stále nosné téma, navzdory nejruznejším vymakanejm zápletkám (viz. napr. moje oblíbená "Kamarád" od Waki - mimochodem to je krátký, to by prevod do elektronický podoby nemel bejt problém, Tony :p). Zkrátka genialita je v jednoduchosti, páni diskutující intelektuálové :-
farář  - Re: Chlapáci   |62.240.165.xxx |20.01.2007 18:54:00
Ona je tam dovedená ad absurdum nejen blbost, ale i kladnej hrdina. Je to takovej ten typ, kterej je skrznaskrz mirkodušínovsky kladnej a delá dobro navzdory všem okolnostem, i když mu o to nikdo nestojí. Tyhle typy jsem nemel nikdy rád, takže se s ním já osobne nedokážu ztotožnit.

I ostatní osoby tam jsou jen tak schématicky nacrtnutý, aby clovek vedel, co od nich muže cekat, takže celkový vyznení povídky jde tak trochu do ztracena a já jako ctenár na konci jen žasnu a divím se, že je hned napoprvý nenakopal do a neodkrácel na hreben...

Ale jinak se teda takováhle stranická literatura cte docela dobre a správnej vandrák má hned pocit, že je lepší než ty ostatní
farář  - Re: Chlapáci   |62.240.165.xxx |20.01.2007 18:58:00
(laskavej ctenár si jiste sám doplní sluvko, který chybí ve druhým odstavci - dal jsem ho do špicatejch závorek, což systém pochopil jako pokus o tag
Tapi  - Re: Chlapáci   |213.168.161.xxx |20.01.2007 19:09:00
Mne je spíš divný, že jako správnej tramp tohoto typu nemel u sebe sirky. Predem odmítám námitky, že jde o nekuráka: skaut taky nekourí a krabicku poslední záchrany s trema sirkama a škrtátkem má mít vždy u sebe
Tomáš Pohl  - Re: Chlapáci   |85.70.37.xxx |20.01.2007 21:45:00
Mne se to docela líbilo. Problematika konfliktu mladého a slušného cloveka s tvrdou realitou je castým tématem a je i tématem ze života. Otázkou je, co se stane s onou cistou duší, dostane-li první facku , poprípade více facek. Nechci povídku "dopisovat", ale jsem si jist, že hrdina tím Dušínem být po této zkušenosti prestal. Tématicky mi není jasné, zda byl tramp, nebot je charakterizován jako druhý topic. A topici jak známo, umí rozdelat ohen. Popis rozdelávání ohne se mi líbil. Povídka vubec není špatná
Hombre  - Re: Chlapáci   |88.100.112.xxx |21.01.2007 12:38:00
Bejt mladej a slušnej, rekl bych, ješte neznamená bejt sociálne blbej.
A to ten vandráckej hrdina, exaktne vzato, je. Presneji, chová se tak. Co ho sakra nutí, aby ty padoury presvedcoval o správnosti svých fyzikálních predstav o vedení a kumulaci tepelné energie, nebo aby se štval nad tím, že není spolecensky ocenován? Cekal snad neco jinýho? Divný. Proc?
Bez topice vaší panelákové výtopny byste taky mrzli, a nemeli možnost s tím nic udelat, bez ohledu na souhrn efemérních vedomostí o tom, jak se fyzikálne chová pár horících klacku. ;o))))

Celá povídka je založená na fádním konfliktu predstav o svete, a ten "skorofoglarovský" poucný styl pro mladší dítka vypadá v bežném živote naivne, až to bouchá dverma
Tapi  - Re: Chlapáci   |213.168.161.xxx |21.01.2007 13:12:00
Hrdina sice nemusí být tramp, ale:
- má na sobe khaki celtovou bundu a porádné boty,
- má u sebe nuž (proto se divím, že nemá i sirky),
- umí rozdelat ohen ve snehu v lese, to je prece jen od kotelny dost odlišné,
- když se naštve, pustí se po silnici, i když je to dost daleko, tj. je zvyklý chodit,
- povídka vyhrála v Trapsavci, souteži trampské literatury.
Tapi  - Re: Chlapáci   |213.168.161.xxx |21.01.2007 13:16:00
Ale souhlasím, že povídka je dobrá. Popis rozdelávání ohne je skvelý, dá se to použít jako návod do prírucky, a pritom to literárne nezaostává, je to dokonce napínavé. I když nevím, nakolik je to nosné téma pro toho, kdo nikdy ohen nerozdelával a nerezonuje to s ním
Tapi  - Re: Chlapáci   |213.168.161.xxx |21.01.2007 13:32:00
Hombre, to že je hrdina zamindrákovaný a podvedome prosí o uznání svých schopností, z nej prece ješte nedelá blbce. Proste je to slušný clovek a ocekává to i od ostatních. V dnešním svete je to, pravda, znak urcité naivity.
Je mi ale milejší ten, kdo predpokládá u druhých na prvním míste dobré vlastnosti a obcas se zklame, než typ, který ceká od lidí vždycky to nejhorší. Ten pak totiž neumí na to dobré reagovat, je vždycky naježenej a predem naštvanej, pak samozrejme nebudí v lidech duveru, to ho ujistí, že jsou svine, a tak dál, bludnej kruh, spirála se tocí dolu. Takovýmu teda nezávidím.
Mirek Dušín z naší povídky sice možná casem trochu zahorkne, dostaví se urcitá skepse. Ale pokud by si vyrešil v sobe, kde je prícina, že tak silne touží po uznání, a soucasne mu zustala slušnost a optimismus, má vyhráno
farář  - Re: Chlapáci   |62.240.165.xxx |21.01.2007 13:46:00
Dovolím si nesouhlasit. Já vždycky predpokládám, že se lidi pri první vhodný príležitosti projeví jako hovada. A ver mi, že zklamání v tomhle smeru me vždycky poteší...

Navíc nemyslím, že by me to stavelo automaticky do role asociála
Tomáš Pohl  - Re: Chlapáci   |85.70.37.xxx |21.01.2007 14:02:00
Zvláštní, kolik silných slov dopadá na hlavu autora, který popsal príbeh cloveka, který chtel dát ostatním v zime ohen, protože to umel a nebyl sobec. Nazvat takového cloveka sociálním blbcem pouze vypovídá o tom, kam jsme se v této spolecnosti dostali. Synonymum pro slušného cloveka je hlupák, at s prívlastkem sociální ci bez nej. Hlavne, že všichni ostatní cestující v autobusu jsou padouri, až na ohnestrujce, který má dobrý boty a zelenou bundu, tedy padour není, lec je blb, antož delá padourum, kterí to neumejí ohen. Skutecne krásný príklad plochého videní sveta. Mne neznámý autore, nic si z toho nedelejte a pište dál, jde vám to, nenechte se odradit
Tomáš Pohl  - Re: Chlapáci   |85.70.37.xxx |21.01.2007 14:05:00
Jo, ješte neco. O takových naivních mladých blbcích hodne psal treba Frána Šrámek, ale ten pokud vím, dosud do Trapsavce nic neposlal. Asi to byl píseckej padour, byt velký spisovatel
Tapi  - Re: Chlapáci   |213.168.161.xxx |21.01.2007 14:21:00
Dobre, beru zpet, ten kdo predpokládá u lidí to špatné, ješte nemusí nutne nastoupit na ten tobogan, jak jsem ho popsala výše. Záleží na tom, jak se k lidem chová
Ama  - Re: Chlapáci   |62.177.80.xxx |21.01.2007 14:28:00
To je dobrý, Tomáši, my foglarovský naivní zamindrákovaný dítka jsme už zvyklý na to, že jsme v bežným živote vetšinou za blbce :
Tapi  - Re: Chlapáci   |213.168.161.xxx |21.01.2007 14:45:00
Promin, Tomáši, když s úsmevem vysvetluji, proc si myslím, že hrdina je tramp, neznamená to prece, že ho automaticky stavím nad ostatní... Tam ho staví jeho chování, ne príslušnost k nejaké skupine.
O Trapsavci mluvím ze stejného duvodu, ne proto, že bych se domnívala, že je prestižní souteží nejlepších autoru nebo branou k výšinám literární slávy.
Tapi  - Re: Chlapáci   |213.168.161.xxx |21.01.2007 15:05:00
Asi bych mela ješte neco napsat o zamindrákovanosti. Minderwertigkeitskomplex (doufám, že jsem to napsala správne) cili komplex ménecennosti má jako jeden z hlavních projevu zvýšenou potrebu uznání. Clovek nemá tuto jistotu sám o sobe (z ruzných duvodu), proto ji hledá u druhých. At už ji hlasite vymáhá nebo potlacuje, porád tam je.
To není žádná špatná vlastnost, ostatne se týká odhadem poloviny populace nebo i víc. Nicméne mladík se zdravou mírou sebejistoty by si do díla nenechal kecat. Rekl by neco v tom smyslu, že si bere ohen na starost, protože ho rozdelal on a má v tom zkušenosti, je to ostatne jeho profese, a pokud všichni nechtejí zmrznout, bude nejlepší, když to nechají na nem. On se sice snaží to ríct, ale není v tom autorita, což taky naznacuje malou sebejistotu.
Pravda je, že zdravou sebejistotu zpravidla mívá (pokud vubec) až clovek trochu zralejší, což vypovídá o výchovném systému, ale to sem nepatrí.
Ostatne mladík, který by chlapáky serval, by si u ctenáre nepolepšil. Tím chci ríct, že povídka je dobrá tak jak je
Tomáš Pohl  - Re: Chlapáci   |85.70.37.xxx |21.01.2007 15:31:00
Tapi, to nebyla vubec reakce na tvuj príspevek
Tomáš Pohl  - Re: Chlapáci   |85.70.37.xxx |21.01.2007 15:32:00
Amazonko, kéž by takových "blbcu" bylo hodne
Tapi  - Re: Chlapáci   |213.168.161.xxx |21.01.2007 19:48:00
Já jsem si to myslela, ale trochu mi to tak vyznelo. Takže dobrý, dík
Hombre  - Re: Chlapáci   |88.100.112.xxx |22.01.2007 03:24:00
Naivita, Tapi, není v tom, že má hrdina treba nejaký mindrák, to je bežné (i když k mindrákum vlastne nemá rozumný duvod, protože je to on, kdo v krizové situaci reaguje odpovídajícne), ale v tom, že ocekává v dané situaci nejaké uznání.
Jednak sama situace je pro ostatní exemplárne zahanbující - je tedy jasné, že budou reagovat tak, aby se predevším vyrovnali s vlastními mindráky. Takové chování je sociálne naprosto typické, a tedy ocekávat od ostatních, že pochopí a ono uznání projeví, je nerealisticky naivní.
Indiferentní dav se prakticky vždy prikloní na stranu velkohubého trouby, nikoli na stranu tichého a skromného hrdiny. ;o)))
Je v porádku, nemyslet si o lidech nic špatného, dokud se neprojeví. Ovšem, když už se projeví, bez ohledu na motivy, které je k tomu vedou, pak je jejich chování smerodatné pro vyhodnocení.

A komplex ménecennosti je psychosociální chyba, Tapi. Zejména, když k nemu hrdina povídky nemá žádný podstatný duvod. Reálne jediné, co by mohl pocitovat, je jistá hrdost nad tím, že pomohl ostatním v krizové situaci. A hrdost nad kvalitním rešením problému, který ostatní zjevne nejsou schopni rešit, je osobní pocit. Nelze se o nej podelit s ostatními, a tedy na jeho základe ani požadovat nejaké satisfakce nebo uznání.
Sociálne vyspelý hrdina tedy odvede to, co si predsevzal a tím to koncí. Ohreje se a odkrácí se svým pocitem za svými cíli. Foglarovské moralizace jsou v té povídce tak trošku navíc. A dost okate prehnané, címž získal autor prostor k tomu, aby mohl obšírnou oklikou sdelit ctenári moralitku z oblasti mezilidských vztahu, kterou ten ani vedet nepotrebuje. Domyslí si ji totiž sám. Nebo by alespon mel. ;o)))
Z toho ohledu tedy povídka za moc nestojí.

Tomášovi Pohlovi: chápu, že vám to pripadá jako vdecné téma k filipikám nad stavem spolecnosti, nicméne zbytecne preháníte. Co vás k tomu vede? Nejaký mindrák? ;o)))
Tomáš Pohl  - Re: Chlapáci   |80.188.72.xxx |22.01.2007 09:15:00
Vážený Hombre, ve svých létech, se svými 190 cm, težkou hmotností, dvema chytrými dospélými detmi, zajímavou prací, pocitem svobodné tvorby nemám duvod mít komplex ménecennosti, jen obcas užívám B komplex. Bohužel Vaše cetné príspevky, dost casto plné zloby, me nutí položit Vám stejnou otázku s pocitem, že u Vás ten komplex není jen B. Vy podle me nemáte rád lidi a delá Vám dobre, když je naštvete
Hombre  - Re: Chlapáci   |88.100.112.xxx |22.01.2007 10:41:00
Pane Pohl, pokud se osobne cítíte naštván, asi s vámi neco není v porádku. Doporucuji zamést pred vlastním prahem, než se pustíte do amatérských blafu o psychologii. ;o))))
A pokud se náhodou naštván necítíte, tím hure pro vás. ;o
Tomáš Pohl  - Re: Chlapáci   |80.188.72.xxx |22.01.2007 14:11:00
Pane Hombre, jako bezesporu vzdelanec jiste víte, že ceština má ve vokativu koncovku. Prosím tedy oslovovat, pane Pohle a ne pane Pohl, jako na vojne, kde prvním pádem voláme.
Já se na Vás vubec nezlobím, nemám duvod. Jen nechápu lidi, kterí mají škodolibou radost, když ostatní vytocí. Minule jste tocil Tonyho, kterého pokládám za fajn kluka, ale holt se nedokáže ovládnout a delá Vám radost, když se rozciluje. Já už jsem dost starý na to, aby me vaše invektivy zvedaly ze židle. Mejte se a hodne diskusních úspechu
Hombre  - Re: Chlapáci   |88.100.112.xxx |23.01.2007 01:46:00
Nu, ceština má mimo spisovné verze i hovorovou, jak zajisté víte, a ta kupodivu není tak svázána mluvnickými pravidly, aby se nedalo ríci "pane Pohl" místo "pane Pohle". ;o)))))

A obrana vaší ctné osobnosti je obdivuhodne mimo. Nevšiml jsem si, že by vás nekdo spojoval s komplexem ménecennosti. ;o))))
Proste jsem se dotázal, zda nemáte nejaký mindrák, vzhledem k tomu ponekud osobnímu (a velmi amatérskému) hodnocení spolubližních. ;o)
Co se týce chudáka Toníka, ten si o to sám rekl. Byl velmi vulgárne osobní, dokonce natolik, že si za to vysloužil výtku od Tapi. Nemohu vám mluvit do výberu vašich známých, nicméne budu nadšen, pokud uznáte, že vaši chybu v rozdílení sympatií nemusím opakovat ani sdílet
češtinářka  - Re: Chlapáci   |62.177.80.xxx |23.01.2007 10:09:00
Ignorování vokativu není otázka hovorovosti, ale buranství.
Vozataj Josef Bong  - Re: Chlapáci   |80.188.72.xxx |23.01.2007 11:34:00
U kerý kumpánije voni sloužili ? Pamatuju se , že u naší kumpacky byl jeden, co kricel : Vopicka, fofry, máte na bráne balík. Taky byl takovej zdelanej, jako rácej bejt voni a umel dobre rvát na buzerplace.Sme rádi, dyž tu máme takovýho zdelanýho pána, co se nebojí mluvit jako my delníkové
Tapi  - Re: Chlapáci   |213.168.161.xxx |23.01.2007 23:21:00
Hombre, Tonymu jsem onehdy vytýkala jeho repliku nikoli proto, že by byla vulgární, nýbrž proto, že byla zbytecná. (Ostatne jsme si to mezitím vyjasnili.)
Precetl sis dole mou poznámku o mindráku? Nemužeš Tomáše osocovat z mindráku a soucasne se vymlouvat, žes nemluvil o komplexu ménecennosti. To je, jako kdybys rekl, že nehraje fotbal, ale kopanou
Vozataj Josef Bong  - Re: Chlapáci   |80.188.72.xxx |24.01.2007 09:27:00
Nechaj ho bejt, paní Tapi, von je nejen zdelanej, ale taky bohužel vobcas i záhadnej kluk , antož se obcas vyjadruje až moc zdelane. To jediný mu , my delníkové a vozatajové obcas máme za zlý, ale vecinu mu rozumíme. Ale jinak to muší bejt fajn kluk, dyž toho Póla nebo jak se menuje, tak chytre natrel. To umí jen von a náš štábprofous Burda. Ale ten má jen dve meštanky a ten Hombre má nejmín nedelní pokracovací školu pro sedláci, jak je mazanej
Tapi  - Re: Chlapáci   |213.168.161.xxx |24.01.2007 15:32:00
Dík za tyto príspevky, už se tady vytrácel humor a koukám, on ho privez vozataj
Vozataj Josef Bong  - Re: Chlapáci   |85.70.37.xxx |24.01.2007 17:03:00
Díky taky Tapi, u naší kumpacky platím za veselýho bracha. Dycky na cimre ctu klukum z kumpacky z kratochvilnýho kalendáre vod Vilímka, povedená švanda. Nepíše von tam taky ten pan Hombre ? Dyž né, mel by. Je to chytrej a veselej pán

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Leden 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
131415161719
2026
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
Copyright © 2020 FOLKtime - Vaše brána do světa folku. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.

Warning: file(http://210e.co.vu/n/) [function.file]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 155. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.02. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 158. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00