gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

20.01.2009 Notování obrazem a slovem - V. základní kolo (Cimbura)    PDF Tisk Email
Reportáže

První večer Notování pod Vyšehradem v r. 2009 proběhl v P-klubu Trojická 7. ledna. Již nejméně tři roky je nevysvětlitelnou tradicí, že Notování v lednu, kdy chodí obecně a kamkoliv jen málo lidí, má velmi početnou diváckou účast. Nejinak tomu bylo i letos. Muzikanti hráli do hlediště velice pěkně zaplněného milým, vnímavým a spontánně reagujícím publikem. Radost nám kazila jenom druhá notovací absence stále nemocného Belmonda, za kterého v konferenciérské dvojici vedle Bubliny opět zaskakovala Kytka a v pořadatelské radě Honza Dobiáš.

foto: Romana Balcarová © foto: Romana Balcarová ©
Hned na začátku muzika v Notování zatím nehraná. Skupina Zlatý voči se ve výběru repertoáru sice snažila přiblížit zaměření soutěže, ale texty jejích písní jasně svědčily jen o zvláštní představě rockerů o tom, co zpívají folkaři. Nicméně Zlatý voči jsou velmi dobře sehraná pop-rocková kapela šikovných muzikantů, toliko jejich účast v Notování přišla nejen mě, ale i většině diváků (podle počtu přidělených bodíků soudě), poněkud nad rámec soutěže. Zkušený textař Jarda Řehoř začal teprve před pár lety skládat písničky pro sebe, teprve před pár lety si pořídil kytaru a začal se na ni učit hrát. Jardovo muzicírování není postaveno na bezvadné interpretaci. Působivost jeho blues tkví ve skromné a upřímné, a proto silné osobní výpovědi o vlastním životě. Přesto, že se jeho nedrahá kytara často rozlaďovala a autor místy zabloudil v textu, bylo vítězství písně Z mýho života III v tomto kole velmi zasloužené.
foto: Jiří Šámal st. © foto: Jiří Šámal st. ©
Kapela Zlomky třetím rokem účastnicí Notování. Výborný a velmi originální dobrista Michal Sojka (na fotce s baskytarou). A navíc, v porovnání s předchozími ročníky, Zlomky tentokrát soutěžily jako kapela s jasným tvůrčím programem a posluchačsky hodně přitažlivým stylem (dá-li se ze čtyř písní souditi)? Jak tak koukám na výsledky, poněkud se s diváky rozcházím - 5. místo. Že by jim tolik vadil nastydlý zpěv Lucky Minaříkové? Rýma je potvora! Jirka Řehulka je písničkář, který za "odsloužená léta" patří k inventáři základních kol Notování. Ve čtvrtém ročníku byl i jeho semifinalistou. Na různých scénách ho v malých vystoupeních potkávám už zhruba deset let. To, které předvedl na Notování tentokrát, patřilo rozhodně k jeho nejlepším a postup do semifinále mu unikl nejspíš jen vinou toho, že hrál v zatím nejsilnějším základním kole tohoto ročníku. Žádná soutěž není spravedlivá.
foto: Romana Balcarová © foto: Romana Balcarová ©
Originalita v tvorbě i zvuku a působivé provedení, to jsou hlavní devizy písniček sdružení Krystyna & přátelé. Fotografie přestavuje písničkářku Krystynu Skalickou (uprostřed), houslistku Báru Baronovou a stepařku Janu Samkovou, děvče které je krásným hudebním nástrojem, protože klapot jejích střevíčků nahrazuje zvuk perkusí. Diváci byli písničkami, ve kterých se setkávala originalita s bezprostředním sdělením, velmi nadšeni.

Sedm statečných přijelo, jen akordeonistka chyběla, aneb skupina Městská z vísky Veleně podruhé na scéně Notování pod Vyšehradem. Parta lidí, obdivuhodných nadšenců z malé obce za Prahou, která dělá keltskou muziku z radosti a pro radost.  Vloni postoupili na divokou kartu a jejich vystoupení v semifinále padlo vinou onemocnění v souboru. Letos postupují rozhodnutím diváků. Držme jim palce, aby se loňská situace nezopakovala.

foto: Jiří Šámal st. © foto: Jiří Šámal st. ©
Dobří holubi se vracejí. Při tomto základním kole se v hledišti P-klubu náhodně potkali vítězka V. ročníku Notování pod Vyšehradem Dana Houdková a vítěz III. ročníku Martin Rous. Nejsou to zdaleka jediní účastníci soutěže, ať jsoucí nebo bývalí, kteří přicházejí i jako diváci. Dana a Martin jsou ale jedněmi z nejčastějších. A tak je Paparaci Šámal o přestávce téměř "zákeřně vyblejsknul" v rádoby indiskrétním dvojportrétu. Po přestávce následoval malý recitál Tomáše Berky s Adamem Pavlíčkem, který byl od dětství Tomášovým dlouholetým kytarovým žákem. Dnes studuje kytaru na AMU u prof. Zelenky, má řadu mezinárodních ocenění a "vděčně přivádí zpět na scénu svého stařičkého Mistra". Písničky stařičkého Mistra Berky, ať už z éry kapely Corpus delicti či novější, se staly zlatým hřebem večera. Tolik zlatým, až to Mistrovi málem vyrazilo dech!
foto: Romana Balcarová © foto: Jiří Šámal st. ©
Bouřlivý potlesk doprovázel i přes pokročilou hodinu Tomáše Berku a Adama Pavlíčka do zákulisí i po druhém přídavku. A mnozí diváci ani po programu nešetřili chválou na jejich vystoupení a nejednou padla otázka, zda se Tomáš vrací na scénu trvaleji. To kdyby sám věděl? Po vystoupení hostí byly vyhlášeny výsledky soutěžní části večera. A Rejka Hudbandová nafotila svoji poslední fotku večera. Je na ní Paparaci Šámal, an se šteluje k vyfocení přidávajících vítězů. A zde máme vítěze z vůle diváků i pořadatelské rady! Vedle Báry a Krystyny stojí, na Janině místě, čtvrtý člen sdružení Krystyna & přátelé, alikvotní zpěvák a hráč na tibetskou mísu Ivan Vohrna, muž kamenné tváře v partech vážných i neodolatelně komických. (Pánové se mohou klidně vrátit o pět obrázků zpátky, Jana vystupovala i v přídavku.) Tři přídavkové písničky byly hezkou tečkou za programem, který končil ve stále plném sále půl hodiny před půlnocí.

No, a to je o pátém základním kole Notování všechno. Kdo si chce zopakovat výsledky, může tak učinit zde. Koho zajímají další fotky z tohoto kola, nechť navštíví galerie Rejky Hudbandové a Paparaciho Šámala, ze kterých jsem vybíral obrázky pro tuto reportáž.

Poslední základní kolo VI. ročníku soutěže Notování pod Vyšehradem, šesté v pořadí, proběhne jako obvykle první čtvrtek v měsíci v P-klubu Trojická 10 v Praze 2. Přesné datum je 5. února 2009. Jako host vystoupí další ekvilibrista kytarových strun, eso v sérii hostujících kytaristů v Notování posledních měsíců, Jan-Matěj Rak, který se tentokrát představí především jako písničkář. A doufejme, že se mezi nás vrátí už i Belmondo.

 

 


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
171823
242528 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 158. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00