gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

Velké recenze Malé recenze Dobře uleželé recenze Povídačky Vyšlo jinde Hrubky Hrubky

Milé čtenářky, milí čtenářové,

omlouvám se všem, kteří si kdysi zvykli, že na stránce Hrubky najdou více či méně pravidelně recenze nových alb, popřípadě mé postřehy z koncertů a jiných akcí, a v posledních měsících zjistili, že se počet nových článků velmi těsně přiblížil nule. Jsou takové těžko odhadnutelné chvíle v životě lidském, kdy nějak není čas ani energie, a pak zas nastane okamžik odrazu ode dna. Aniž bych chtěl cokoli o budoucí hustotě svých příspěvků slibovat, mám nadějný pocit, že ten okamžik je právě tady. Už se zase těším, co Vám napíšu, a taky se těším na Vaše reakce, názory, připomínky i inspiraci, chválu i hanu.

Informace, co v Hrubkách najdete, je určena samozřejmě i těm z Vás, kdo se na mě přišli podívat třeba poprvé: recenze rozsahem malé či velké, sekce Povídačky, kde budu převážně psát o svých dojmech a pocitech z koncertů či festivalů, ale klidně i o něčem jiném, co se namane. Rubriku Dobře uleželé recenze ponechám, protože se domnívám, že ne všechna obdržená cédéčka stihnu zrecenzovat v „neuleželém“ čase a protože jsou určitě desky, o kterých je dobré psát i s odstupem času. Úplně nová je rubrika Vyšlo jinde, ve které se objeví (zejména) recenze, které jsem původně napsal pro jiné médium, než folktimové Hrubky; konkrétně to v současnosti znamená pro hudební měsíčník Folk & Country nebo pro kulturní rubriku deníku E 15.

A ještě výzva ke čtoucím muzikantům: máte-li zájem o popularizaci Vašeho alba (myšleno samozřejmě i demosnímků apod.), neváhejte mě kontaktovat. Album, které nemám, nerecenzuji. Album, které mám, využiji i při dalších svých aktivitách, například v hudebním pořadu s názorem Zvukové Hrubky na Radiu Folk.

Přeji Vám spoustu krásné muziky i radosti nejen z ní a těším se na vzájemné potkávání na této stránce

Mějte se moc pěkně


hudební publicista28.04.2008 Krátká, ale dobrá Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Hayseed Dixie - kapela fungující od roku 2001 a v tuhle chvíli mající na svém kontě sedm zářezů v podobě alb. Je proslulá svými coververzemi skladeb zejména AC/DC, ale i Led Zeppelin nebo Kiss v bluegrassové instrumentaci - to bylo vlastně všechno, co jsem o nich věděl, co vzbudilo mou zvědavost a touhu vidět je naživo.
07.04.2008 Kvety zastavené v (nabitém) Kaštanu Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Šel jsem do Kaštanu na křest Střely zastavené v jantaru, třetího (nebo taky šestého, chcete-li počítat i počáteční utajené vlastní náklady) alba mé oblíbené brněnské skupiny Květy. První, co mi tam ale zkřížilo cestu, byla předkapela Kačkala. Alternativní předkapela.
04.12.2007 Svetová hudba v Praze: Chick Corea s Bélou Fleckem a Äl Jawala Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Secesní Smetanova síň stále naplno svítila, když ti dva přišli a usedli na židle. Chick Corea a Béla Fleck. Napřed jsem si myslel, že nějaká důchodkyně z "Obecní dům teamu" zapomněla zhasnout, po chvíli bylo jasné, že se koncert odehraje za plného osvětlení. No jo, jasně, tady jsou holt zvyklí na klasiku, tak se bude všechno dělat podle ní, ať se umělci i publikum podřídí,
13.11.2007 Velká jaroletní poudacka - 2. díl Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Na festivalu Okolo Třeboně pro mě byla opět středobodem soutěž Houpací kůň na terase pivovaru, kde jsem účinkoval v porotě. Ale zatímco loni velmi vyrovnaně, i když vítězně soupeřil "mladý" Hromosvod (měl letos jako loňský vítěz velmi pěkný recitál) se "zasloužilým" Jentakem, letos nebylo o vítězi pochyb. V soutěži nadějí festivalu vystoupil Ivo Cicvárek s hostující Žofií Kabelkovou
12.11.2007 Velká jaroletní poudacka - 1. díl Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Před chvílí jsem odešel od televize, kde hlásili přechod studené fronty a očekávané maximální teploty kolem 8 ºC. Nechtěli byste se trochu ohřát? Třeba vzpomínkami na letní, popřípadě jarní festivaly a jiné akce? Zbylo mi jich v notýscích nebo fragmentech počítačových souborů ještě dost, které jsem tu nepublikoval. Nebudu se tvářit, že se jedná o aktuální zpravodajství,
08.11.2007 Robert Krestan a Dylanovky: "Je to takový pokus zprostredkovat zlomek jeho písnicek ceskému publiku Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Samozřejmě, že jdu-li dělat rozhovor o desce, chci si ji napřed poslechnout. Tentokrát jsem slyšel jen dvě jména a kývl jsem bez poslouchání a bez rozmýšlení. Robert Křesťan a Bob Dylan. Dva velcí hrdinové mého hudebního světa a jejich "společný" projekt. Napřed jsem si přečetl "oficiální text vydavatele" a v něm věty jako "kapela i s řadou hostů hraje jako nikdy před tím" nebo "z komorního a nenápadného projektu se stává hudební událost tohoto roku":
09.10.2007 Mohelnický dostavník: osobitá chut a vune Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Mohelnický dostavník lpí na tradicích jak angličtí lordi. Vsadím se, že ten nápad začínat v pátek se soutěží kapel už v 16 hodin pochází z nějakých prvních ročníků festivalu, tedy z doby někdy před 30 lety, kdy všichni návštěvníci neznámého nováčka mezi festivaly pocházeli z Mohelnice a ve dvě si odpíchli, takže nebyl důvod, aby pořádající kapela Smolaři Mohelnice zahájení Vlajkou zbytečně protahovala.
18.09.2007 FOLKomín: nepršelo, nezmokli jsme Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Hudební festivaly by se možná v tlustých naučných slovnících měly dát vyhledat spíš pod meteorologií než pod hudbou. No řekněte, ohrozí osud festivalu spíš to, že na poslední chvíli odřekne účast nějaká superhvězda - říkejme jí třeba Honza - nebo dlouhý, vytrvalý, vydatný a studený déšť? A proto i můj úvod do reportáže,
02.08.2007 Svetová folková hudba s koreny znela v Rudolstadtu Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
"Na festival do Německa? A ještě ke všemu do bývalé NDR? To asi nebude moc folk, co?" jízlivě se mě ptal jistý významný muzikant. Nebyl sám, koho udivilo, že jsem se vydal do Rudolstadtu na 17. ročník Tanz- und Folkfestu. (Všimněte si, že Folk, nikoli Volk. Nicméně na místě jsem zjistil, že všude se stejně píše o "TFF"; že by celý název narážel i jinde než v Čechách?) Takže mi dovolte hned zkraje trochu suchého encyklopedismu:
27.07.2007 Poprvé v Rudolstadtu Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
... jsem byl začátkem července na již 17. ročníku proslulého world-folk-roots music festivalu. Chystal jsem se tam dlouhou řadu let a výsledný dojem mě přesto přibil k zemi. Městečko plné muziky, 24 pódií, desítky oficiálních kapel a písničkářů z celého světa, hejna pouličních muzikantů a dalších radovánek? Těšte se, milí čtenářové, sepíšu rozsáhlý materiál, ale nejdřív se Vás pokusím vtáhnout do děje pár neumělými fotkami.
28.05.2007 Pronajmete si Malostranskou besedu! Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Přátelé, to, co nejvíc hoří, hned na úvod: pokud si chcete na 20 let pronajmout Malostranskou besedu, popadněte 200.000 Kč (ty už máte jistě nachystané, pokud jste četli můj příspěvek z 23. května v diskusi pod mým minulým článkem o Malostranské besedě; pokud jste ho nečetli, stejně nevíte, o čem mluvím) a složte je v PPF bance na číslo účtu 20183-1000059998/6000.
15.05.2007 Bonitní nájemce versus folk v Malostranské Besede Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Malostranská beseda má po dokončení oprav sloužit vzdělávání i kulturním a společenským akcím. V polovině příštího roku se otevře i s věžemi, které na budově už téměř dvě století nejsou. Budova na Malostranském náměstí, kterou zakrývá lešení, ožije po rekonstrukci kulturou a vzděláním. Radnice první městské části ale už nepočítá s tím, že by provoz Malostranské besedy v budoucnosti dotovala.
28.03.2007 Žalman & spol: zatracene magické písně Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Velké recenze
Podle kalendáře už vlastně starší pán, i když (nejen) na převážně fotografickém bookletu vypadá hodně dobře: může ještě přinášet něco zajímavého? Může ještě hýbat žánrem, nebo se hýbeme už jenom my, když se ze zdvořilosti ukláníme před velkým jménem? Pro mě aktuální Žalmanova deska v loňské bohaté předvánoční cédéčkové nabídce jednoznačně zářila. Rád bych přesvědčil i vás o tom,
15.03.2007 Longital: poctivé studiové hledačství Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Malé recenze
"Longital sú/Longital are: Salontay, Shina Lo & Xi-di-nim" stojí na zadní straně nejnovějšího CD bratislavské kapely, která se ještě nepříliš dávno jmenovala Dlhé diely. Novým jménem a důslednou dvojjazyčností v bookletu nám dává sympaticky najevo, že by si nerada zužovala obzory a že ze světa neustále vlivy pro svou tvorbu čerpá a do světa by ráda směřovala své výsledky.
06.03.2007 Velká zimní hudba Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Milí moji čtenářové, nějak jsem se s vámi dlouho nepodělil o své hudební zážitky. Tak co jsem vlastně v zimě slyšel? Jako bych měl letos dojem, že tradovaná pravda, že v lednu a únoru nikdo nehraje, se opravdu naplnila (zatímco předchozí roky jsem měl pocit, že koncertů přibývá).
26.02.2007 Hromosvod: radost z písniček i aranží Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Velké recenze
"?oheň sálá tmou, básník ruku svou/na mrtvole má, dávno nedýchá." (Havran). "?rakev taky zavřená a setlučená hřeby/už tu nikdy nebude odletěla k nebi." (Omamá). "Dvě velký černý rakve pod plachtou z celtoviny/uvnitř dvě mrtvý duše navždycky spí?" (Mrtvý duše) Takové a podobné úryvky se na vás začnou sypat, sotva otevřete pěkně vyvedený (Kristina Málková) booklet druhého alba pražské folkrockové kapely Hromosvod.
19.02.2007 Nový Rownák: Najednou se to povedlo Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Malé recenze
Z tuzemských zpěváků našeho žánru je Viktor Půček asi nejpodobnější Petru Hubaczovi. Že neznáte ani jednoho? No, s Petrem se seznamte sami (ostravská a plzeňská verze kapely Prsten, programový ředitel Radia Karolína), s Viktorem se vás teď pokusím seznámit já. Hlas, který jistojistě rozechvívá srdce dam pod pódiem, hlas jemný, velmi příjemně znějící, technicky skvěle vybavený.
15.02.2007 Bezefšeho: s druhou deskou dál a výš Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Velké recenze
Jedna z nejslibnějších mladých kapel v žánru: líbí se hudebním publicistům a naláká diváky. Objíždí festivaly (jeden sama pořádá) a neštítí se ani těch soutěžních (a daří se jí na nich). Umí zazpívat náročný šestihlas a předvést zábavnou show. A je nesmírně pracovitá: jen málo přes dva roky po svém prvním albu Libo-li? přichází s druhou deskou. Je možné tak rychle překonat vydařenou prvotinu? Není to přece jen brzy?
16.01.2007 Vlasta Redl: "Se zakládáním kapel si dám pauzu" Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Nemám rád internetové rozhovory. Nejsou to přece rozhovory, s dotyčným zpovídaným nemluvím, jenom si tak vyměňujeme písmenka. Někdy ale není vyhnutí a internetový rozhovor je jediná možnost. S Vlastou Redlem jsme se dohodli na rozhovoru v době, kdy už vyrážel na své turné Koncerty na rozloučenou - na rozloučenou se Skupinou, která se jmenuje Každý den jinak
29.11.2006 Bonsai: Úžasný pozdrav z 80. let Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Velké recenze
Jak to, že nahrávky z 80. let nejsou mezi dobře uleželými recenzemi? Co by ještě mělo být více uleželé? Inu, představované cédéčko nevyšlo kdysi dávno. Ono totiž dokonce nevyšlo vůbec. Doufejme, že zatím. Koncertní nahrávky již 18 let neexistující folkové kapely Bonsai, hvězd žánru 80. let, ze svého soukromého archívu vybral a utřídil Zdeněk Hříbal
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další > Konec >>

Strana 5 z 8

Kalendář

<< Září 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
1415161720
2122
30    

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

157. koncert "živě..."

Kdo: T.H.S. Brzdaři
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 07.10. 2020 20:00

158. koncert "živě..."

Kdo: Matěj Ptaszek & Honza Stehlík
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.11. 2020 20:00

159. koncert "živě..."

Kdo: Bluegrass Nova
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.12. 2020 20:00