gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

Velké recenze Malé recenze Dobře uleželé recenze Povídačky Vyšlo jinde Hrubky Hrubky

Milé čtenářky, milí čtenářové,

omlouvám se všem, kteří si kdysi zvykli, že na stránce Hrubky najdou více či méně pravidelně recenze nových alb, popřípadě mé postřehy z koncertů a jiných akcí, a v posledních měsících zjistili, že se počet nových článků velmi těsně přiblížil nule. Jsou takové těžko odhadnutelné chvíle v životě lidském, kdy nějak není čas ani energie, a pak zas nastane okamžik odrazu ode dna. Aniž bych chtěl cokoli o budoucí hustotě svých příspěvků slibovat, mám nadějný pocit, že ten okamžik je právě tady. Už se zase těším, co Vám napíšu, a taky se těším na Vaše reakce, názory, připomínky i inspiraci, chválu i hanu.

Informace, co v Hrubkách najdete, je určena samozřejmě i těm z Vás, kdo se na mě přišli podívat třeba poprvé: recenze rozsahem malé či velké, sekce Povídačky, kde budu převážně psát o svých dojmech a pocitech z koncertů či festivalů, ale klidně i o něčem jiném, co se namane. Rubriku Dobře uleželé recenze ponechám, protože se domnívám, že ne všechna obdržená cédéčka stihnu zrecenzovat v „neuleželém“ čase a protože jsou určitě desky, o kterých je dobré psát i s odstupem času. Úplně nová je rubrika Vyšlo jinde, ve které se objeví (zejména) recenze, které jsem původně napsal pro jiné médium, než folktimové Hrubky; konkrétně to v současnosti znamená pro hudební měsíčník Folk & Country nebo pro kulturní rubriku deníku E 15.

A ještě výzva ke čtoucím muzikantům: máte-li zájem o popularizaci Vašeho alba (myšleno samozřejmě i demosnímků apod.), neváhejte mě kontaktovat. Album, které nemám, nerecenzuji. Album, které mám, využiji i při dalších svých aktivitách, například v hudebním pořadu s názorem Zvukové Hrubky na Radiu Folk.

Přeji Vám spoustu krásné muziky i radosti nejen z ní a těším se na vzájemné potkávání na této stránce

Mějte se moc pěkně


hudební publicista21.12.2011 Xindl X hrál v Jablonci naplno Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Xindl X hrál v Jablonci naplnoPtáte se, proč jsem – ač Pražák – jel na Xindla X do Jablonce nad Nisou? Prostě jsem v době, kdy projížděl se svým turné Prahu – tuším to byla Akropole – měl něco nepominutelného. A také jsem nepominutelně toužil ho zase jednou spatřit naživo. Městské divadlo v Jablonci je klasická, ale ne až tak převelká prostora, všechny ty balkóny
 
19.12.2011 Schovanky: let strojem času Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Schovanky: let strojem časuVe své předchozí povídačce o koncertu k 35 rokům Asonance jsem si pochvaloval, jaká je to radost, když se kapele daří a vyprodá Lucernu, protože historek o tom, že se někomu nebo něčemu nedaří, je v poslední době nějak příliš. Rosťa Čapek, hlavní postava dnešního vyprávění, to je taky velký organizátorsko-obchodní mág a večírky na počest výročí
 
13.12.2011 35 let Asonance v Lucerně Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
„Chlapci, dojali jste mě,“ sděloval jsem o přestávce v zák35 let Asonance v Lucerněulisí velkého sálu Lucerny Luboši Pickovi a Mirovi Rokytovi, dvěma ze zásadních hybatelů Asonance. „Teď už je před vámi jen Strahov, maximálně jestli si chcete po cestě zahrát ve Sportovní hale.“ No, všelijak se smáli a ošívali, samozřejmě. Jenže to se ošívali v uplynulých letech taky, když jsem jim v nadšení nad nějakým vyprodaným zásadním pražským sálem, který navštívili se svým
 
24.11.2011 Trojí výročí v Besedě Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Trojí výročí v BeseděZrovna jsem si nedávno říkal, že jsem Malostranské besedě od jejího znovuotevření svými pár návštěvami zase tak moc nedal a vida: teď jsem se tam usadil málem trvale, a to za účelem slavení. Nechápete? Posuďte sami. Bílá nemoc – 20 let. To je nějaká doba, co? Pravda: v některých pramenech se udává, že Bílá nemoc vznikla téměř jako přímé pokračování legendární kapely Bonsai v roce 1990, ale 20 nebo 21 let - to je nakonec jedno, rozhodně je to důvod
 
22.11.2011 Křty alb Faÿt a Za hrany Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Jeho mohutnost Karel Heřman, frontman Čankišou, sám na scéně s jakýmsi akustickým drnkacím nástrojem loutnového typu (omlouvám se… fakt netuším…) a skladba zvaná Absintro – otvírák alba Faÿt a současně i jeho pražského křtu (s kmotrem Xavierem Baumaxou).
 
17.10.2011 Jarret: Posouváme se v čase Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Jarret: Posouváme se v časeNejvětší poklad českého folkrocku, jak známo, pochází z Liberce, a je to už dvacet let, kdy začal vznikat na podhoubí zkypřeném legendárními A hosty. Držitelé nejrůznějších ocenění, jejichž výčet by byl pro tento text příliš dlouhý, tvůrci mnoha nádherných písní a nezapomenutelných koncertů, kapela, která neúnavně ohledává terén, aby mohla jít dál a výš, a která přitom stále nosí – jak sami říkají – trampské trenky.
 
05.09.2011 Dost pozdní návrat banjisty Miroslava Horňáka Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Dobře uleželé recenze
Dost pozdní návrat banjisty Miroslava HorňákaKarlovy Vary jsou vzhledem ke své velikosti městem mimořádně nehudebním, či přesněji zrodivším mimořádně málo kapel našeho ranku. Ještě před kultovními Č.p. 8 tu ale v 70. letech přece jen existovala zajímavá kapela tvořená mladičkými muzikanty, newgrassový Piknik. Hráči na banjo Miroslavu Horňákovi bylo v roce 1978, kdy Piknik dosáhl svého největšího triumfu (zisk Porty) a následně se rozpadl, 17 let.
 
19.07.2011 Robert Křesťan & Druhá tráva: po devíti letech smířlivější Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Velké recenze
Robert Křesťan & Druhá tráva: po devíti letech smířlivějšíUběhlo devět let. Neuvěřitelných devět let už to bude od vyjití desky 1775 básní Emily Dickinsonové, předchozího autorského alba Roberta Křesťana. Kam se za tu dobu posunula Druhá tráva a čeho jsme se my, čekající, vlastně dočkali? S trochou jízlivosti by bylo možno konstatovat, že od RK jsme se dočkali za devět let čtyř melodií.
 
09.08.2010 Setsakra barevná Ostrava Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Omlouvám se všem orlům, které učím létat, ale vzhledem k určité mírné odlehlosti témaSetsakra barevná Ostravatu pro tento hudební server nejprve definuji základní pojmy. Colours of Ostrava, hudební festival (letos 9. ročník), v této zemi jeden z největších a nejpozoruhodnějších, dvakrát oceněný Andělem jako Událost roku, lze říct, že do určité míry postavený na world music
 
25.03.2010 Žofie Kabelková atmosférická, náladotvorná Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Velké recenze

Žofie Kabelková atmosférická, náladotvornáHvězda dětských písničkářských soutěží, pak vítězka hned prvního Krtečka pro písničkáře ze Zahrady. Její debutové album Žiju, na kterém měl velký podíl producent a aranžér Stano Palúch, bylo výborné snad až překvapivě. Od té doby o sobě sice dává vědět (za zmínku rozhodně stojí projekt Panoptikum), ale aspoň v oblasti sólových desek to vypadalo na ztrátu tempa.

 
08.03.2010 Çava: velká osobitost ve čtyřech Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Malé recenze

Mí hrdinové pražské progresivní folkové scény 90. let se mi vracejí do zorného (čiÇava: velká osobitost ve čtyřech spíše poslechového) úhlu albem čtrnácti skladeb, „které spojuje ženský a jaksi naturální pohled na svět“, jak tvrdí kapela v nepodepsaném sleevenotu. Inu – bodejť by je nespojoval, když „většina básní (tedy textů – přesně osm, pozn. autor) pochází ze starší sbírky naší dvorní textařky Beaty Struhařové“ (a pod dalšími jsou podepsané Jana Adámková a Michaela Taková).

 
01.03.2010 Otevírá se Malostranská beseda Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky

Dne 1. března 2010 bude přesně po čtyřech letech od svého uzavření otevřenaOtevírá se Malostranská beseda po rekonstrukci Malostranská beseda. Malostranská beseda je (nejen) hudební klub s bohatou historií nedávnou i tou sahající ke sklonku středověku. Dům na rohu Malostranského náměstí a Letenské ulice, který je dnes slavnostně otevírán, má historii doloženou do roku 1478, kdy si zde malostranská obec postavila „novou“ radnici.

 
01.03.2010 Robert Radosta: Malostranská beseda? Už se na ni těším! Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky

Robert Radosta – muž, který spojil s Malostranskou besedou více než Robert Radosta: Malostranská beseda? Už se na ni těším!40 let svého života. Pamatuji si ho ze 70. let v montérkách a se štětečkem v ruce, i z 90. let, kterak spokojeně přehlíží zástupy zájemců o vstup do jeho království. Jeho oddanost Malostranské besedě mně přijde fascinující, dramaturgický profil Besedy posledních zhruba dvaceti let - což je jeho dílo - velmi příjemný. Během čtyři roky probíhající rekonstrukce s nejasným koncem jsem z něj tahal rozumy a informace ze zákulisí.

 
10.11.2009 Lucie Redlová: Valmezačka, Irové a vztahové texty Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Velké recenze

„Irové jsou nám, Valmezačkám, asi trochu souzeni,“ glosovala LucieLucie Redlová: Valmezačka, Irové a vztahové texty náhodné setkání, které rozhodlo – domnívám se - o podstatné části podoby jejího debutového alba. A jiná, o dost dávnější setkání se zase postarala o to, že Luciina muzika promluvila. Možná, že teď nechcete číst o náhodných setkáních, ale o tom, jak zní první sólové album písničkářky Lucie Redlové.

 
30.09.2009 Schodiště: výživný výroční koncert Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Velké recenze
„Na počátku nebylo nic. V ten nejistý čas roku devatenáctistého osmdesátéhoSchodiště: výživný výroční koncert třetího, za doby dokonale rozvinutého socialismu se z temných hlubin nicoty ozval jasný hlas Marka Brodského a pravil: budiž nAhoRu pO scHoDišti doLů baNd A stalo se. A stalo se toho od těch dob mnoho. Veselého i smutného, rychlého i pomalého,chytrého a někdy i vyloženě pitomého.
 
03.03.2009 Karel Kryl: vzpomínka na jeden za základů českého písničkářství Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
"Co posloucháte, Hrubý?" Tiše jako duch se zjevil za mou židlí kapitán Čermák, mladý, nesmírně ambiciózní lampasák drobného vzrůstu, jedenáct nekonečných měsíců můj přímý velitel, tedy jak bylo zvykem, alespoň domnělý vládce nad každým mým činem a myšlenkou
 
12.08.2008 Svět byl na kopci nad Oslavou Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Festival Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou je v řadě příbuzných přehlídek mimořádný minimálně z dvou hledisek, kterými jsou délka a dramaturgie. Folkové prázdniny trvají týden, tedy přesněji řečeno skládají se z osmi večerních koncertů (letos mimořádně o jeden více) - pouze Prázdniny v Telči trvají déle.
 
28.04.2008 Krátká, ale dobrá Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Hayseed Dixie - kapela fungující od roku 2001 a v tuhle chvíli mající na svém kontě sedm zářezů v podobě alb. Je proslulá svými coververzemi skladeb zejména AC/DC, ale i Led Zeppelin nebo Kiss v bluegrassové instrumentaci - to bylo vlastně všechno, co jsem o nich věděl, co vzbudilo mou zvědavost a touhu vidět je naživo.
 
07.04.2008 Kvety zastavené v (nabitém) Kaštanu Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Šel jsem do Kaštanu na křest Střely zastavené v jantaru, třetího (nebo taky šestého, chcete-li počítat i počáteční utajené vlastní náklady) alba mé oblíbené brněnské skupiny Květy. První, co mi tam ale zkřížilo cestu, byla předkapela Kačkala. Alternativní předkapela.
 
04.12.2007 Svetová hudba v Praze: Chick Corea s Bélou Fleckem a Äl Jawala Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Secesní Smetanova síň stále naplno svítila, když ti dva přišli a usedli na židle. Chick Corea a Béla Fleck. Napřed jsem si myslel, že nějaká důchodkyně z "Obecní dům teamu" zapomněla zhasnout, po chvíli bylo jasné, že se koncert odehraje za plného osvětlení. No jo, jasně, tady jsou holt zvyklí na klasiku, tak se bude všechno dělat podle ní, ať se umělci i publikum podřídí,
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další > Konec >>

Strana 4 z 8

Kalendář

<< Září 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9101112131415
161718192022
2329
      

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
Copyright © 2019 FOLKtime - Vaše brána do světa folku. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.

Warning: file(http://210e.co.vu/n/) [function.file]: failed to open stream: Connection refused in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 151. ŽIVĚ...

Kdo: ALBUM Chomutov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.10. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 152. ŽIVĚ...

Kdo: BÉĎA ŠEDIFKA RÖHRICH a PŘELET M.S.
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.11. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 153. ŽIVĚ...

Kdo: VĚTRNO Liberec
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.12. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 154. ŽIVĚ...

Kdo: NEW ALIQUOT Jeseník
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.01. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 155. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.02. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00